BIP Biuletyn Informacji Publicznej

Straż Miejska w Wałbrzychu  Straż Miejska  Archiwum

Porzucony pies.
2013-05-06
Straż Miejska w Wałbrzychu
Na pewną śmierć skazany byłby pies porzucony i przywiązany do drzewa w lesie przez swojego nieodpowiedzialnego właściciela gdyby nie reakcja nastolatków i funkcjonariuszy straży miejskiej. W piątek tj. 3 Maja 2013 roku, dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie, że na terenie leśnym przy ulicy Giserskiej w Wałbrzychu, do drzewa jest przywiązany pies. Zgłoszenia dokonała nastolatka, mieszkanka ul. Giserskiej, która wraz ze swoimi koleżankami wybrała się na spacer. Jak twierdzi w trakcie spaceru usłyszały głośne szczekanie i wycie psa. Zaciekawione udały się w kierunku gdzie dobiegał hałas i po pewnym czasie odnalazły psa, który na krótkiej smyczy był przywiązany do drzewa. Natychmiast powiadomiły dyżurnego straży miejskiej, który na miejsce skierował patrol interwencyjny. Funkcjonariusze SM na miejscu potwierdzili zgłoszenie. Jest to niestety kolejny przykład braku jakiejkolwiek odpowiedzialności za losy drugiej żywej istoty. Pies był uwiązany na krótkiej 40 centymetrowej smyczy do drzewa w głębi lasu, w odległości ponad 100 metrów od drogi. Zwierzę zostało przewiezione do Komendy Straży Miejskiej w Wałbrzychu, skąd odebrali go pracownicy wałbrzyskiego Schroniska dla Zwierząt.
Złapany na gorącym uczynku.
2013-04-30
Straż Miejska w Wałbrzychu
Poczynione w ostatnim okresie działania profilaktyczne oraz szeroko zakrojone akcje propagujące czystość i porządek w mieście , jak widać nie wszyscy mieszkańcy wzięli sobie do serca. Jak pokazują statystyki w pracy strażników miejskich, wciąż wiele osób zamiast pozbywać się odpadów w legalny sposób woli wyrzucać je na tereny leśne lub w ich pobliżu. Tylko w ostatnim tygodniu strażnicy zlokalizowali kilka nowych dzikich wysypisk śmieci. W chwili obecnej prowadzone są czynności wyjaśniające zmierzające do ustalenie sprawców lub administratorów w celu uprzątnięcia terenu. W dniu wczorajszym patrol interwencyjny Straży Miejskiej ujął na gorącym uczynku sprawcę takiego procederu. W rejonie ulicy Piotrowskiego, mężczyzna na teren zielony wyrzucał ze swojego dostawczego samochodu śmieci. Mężczyzna ten, po podjęciu interwencji przez strażników nie potrafił wyjaśnić dlaczego to zrobił. Obiecał natomiast, że już nigdy się to nie powtórzy a mandat karny w wysokości 500 zł jaki otrzymał będzie mu o tym przypominał. Ponadto sprawca na miejscu posprzątał teren ze wszystkich odpadów jakie zdążył wyrzucić przed podjęciem interwencji mundurowych.
Uratowany pies.
2013-04-25
Straż Miejska w Wałbrzychu
Opiekuńczość a przede wszystkim odpowiedzialność za los drugiej żywej istoty to główne cechy spośród grupy, które powinna posiadać każda osoba decydująca się na trzymanie psa. Tych cech nawet na minimalnym poziomie zabrakło właścicielowi psa, którego strażnicy miejscy w dniu 22-04-2013 r, wyciągnęli z terenu Mauzoleum w dzielnicy Nowe Miasto. Pies znajdował się w zamknięciu na terenie budowli a jedyne wyjście było zastawione kamieniami w taki sposób by zwierzak nie mógł się samodzielnie uwolnić z pułapki. Dramaturgii dodawał fakt, że w chwili interwencji strażników płonęły łąki okalające mauzoleum oraz panowało znaczne zadymienie. Wystraszony pies został przewieziony do Komendy Straży Miejskiej skąd odebrali go pracownicy wałbrzyskiego Schroniska dla Zwierząt. Określono szacunkowo wiek psa na 1- 2 lata i jak wskazywał jego stan zewnętrzny, zwierzę musiało przebywać już tam dłuższy czas ponieważ było wygłodzone, odwodnione i wycieńczone. Niestety podobnych sytuacji porzucenia psów na ternie miasta nie jest mało, nasila się to zwłaszcza w okresie letnim, gdzie pies stanowi przeszkodę do urlopowych planów. Strażnicy znajdują psy przywiązywane do drzew w lesie albo porzucone na drogach. Bywały przypadki gdzie strażnicy miejscy wyciągali psy wrzucone do kanałów albo nawet starego szybu górniczego zlokalizowanym na terenie leśnym.
Akcja "Czysty Wałbrzych".
2013-04-24
Straż Miejska w Wałbrzychu
W sobotę tj. 20- kwietnia- 2013 r w Wałbrzychu, mieszkańcy którzy mogli i którym nie jest obojętne czyste i schludne otoczenie wzięli udział w tradycyjnej już akcji "Czysty Wałbrzych" czyli pozimowym sprzątaniu miasta. Na apel Prezydenta Miasta skierowany do mieszkańców o podjęcie tak niegdyś popularnego "czynu społecznego" odpowiedzieli również wałbrzyscy strażnicy miejscy, którzy w dość licznej grupie 26 pracowników potwierdzili swój udział w tym przedsięwzięciu. Funkcjonariusze, którzy na co dzień zajmują się m.in. ściganiem sprawców różnego rodzaju wykroczeń związanych z zanieczyszczaniem i zaśmiecaniem środowiska , w to sobotnie przedpołudnie porządkowali tereny przy budynkach Urzędu Miejskiego Matejki 1-3 oraz placówki Straży Miejskiej i przedszkola przy ul. Kasztelańskiej. W akcji udział wzięli strażnicy, którzy w tym dniu nie byli wystawieni do służby, pracowali w swoim wolnym czasie a nadrzędnym celem prowadzonych prac było poprawienie estetyki miasta i zwiększenie pozytywnego odbioru społecznego otoczenia. Udało się wykonać szereg prac m.in. strażnicy pomalowali ogrodzenie okalające budynki Matejki 1-3 i uprzątnęli tereny zielone. Chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości o słuszności przeprowadzania podobnych akcji w przyszłości bo o czyste i estetyczne miasto powinniśmy zadbać wszyscy i nie tylko podczas organizowanych akcji ale w swoim codziennym życiu.
Incydent na Placu Kościelnym.
2013-04-12
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wyjątkowym brakiem poszanowania dla miejsca oraz mieszkańców wykazał się mężczyzna, który wczoraj w godzinach popołudniowych załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne na Pl. Kościelnym, tuż obok drogi prowadzącej do wałbrzyskiego Rynku. Nie przeszkadzało mu nawet to, że obok niego przechodzą przechodnie, wśród których znalazła się między innymi matka z małymi dziećmi. Mężczyzna został zauważony przez dyżurnego monitoringu wizyjnego miasta, w momencie kiedy jego zachowanie zaczęło znacząco odbiegać od przyjętych norm dobrego zachowania. Dalsza obserwacja wykazała również , że mężczyzna spożywa alkohol. Powiadomiony patrol interwencyjny straży miejskiej podjął natychmiast interwencje , w trakcie której okazało się , że mężczyzna jest bardzo agresywny. Podczas wykonywania czynności służbowych przez strażników mężczyzna był wulgarny, utrudniał przeprowadzenie czynności, szarpał się i groził a nawet próbował uderzyć jednego z nich. Został obezwładniony i przekazany Policji. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.
Przyłapani plakaciarze.
2013-04-05
Straż Miejska w Wałbrzychu
W ubiegłym tygodniu strażnicy miejscy kilkukrotnie interweniowali w stosunku do osób rozklejających ogłoszenia i plakaty w miejscach niedozwolonych. Do jednego z takich incydentów doszło na Placu Magistrackim gdzie kamery monitoringu wizyjnego miasta uchwyciły dwie osoby przyklejające plakaty na skrzynce energetycznej. Wysłany niezwłocznie na miejsce patrol interwencyjny straży miejskiej ujął osoby, które szykowały się do przyklejenia kolejnego plakatu tym razem w pobliżu sklepów przy ulicy Słowackiego. Interwencja strażników zakończyła się nałożeniem mandatu karnego. Ponadto sprawcy wykroczenia zostali zobligowaniu do usunięcia wszystkich swoich ogłoszeń rozklejonych w niedozwolonych miejscach. Przypominamy o treści z artykułu 63a. § 1. Kodeksu Wykroczeń, który mówi : "Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny". Na podstawie obserwacji oraz podejmowanych przez strażników miejskich interwencji wynika, że do grupy najpopularniejszych miejsc, gdzie umieszczane są nielegalnie ogłoszenia należą m.in. latarnie uliczne, skrzynki energetyczna, elewacje i rynny budynków, znaki drogowe czy urządzenia użyteczności publicznej takie jak np. ławki. A przecież miejsc gdzie można umieścić ogłoszenie i być w zgodzie z literą prawa w Wałbrzychu nie brakuje a wszystkim mieszkańcom powinno zależeć na czystym i estetycznym mieście.
Pomogli mężczyźnie.
2013-04-05
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 03-04-2013 roku, w godzinach wieczornych patrol straży miejskiej zauważył leżącego na chodniku w rejonie budynku przy ulicy Mickiewicza mężczyznę w wieku około 45-50 lat. Po podjęciu interwencji okazało się, że mężczyzna jest trzeźwy i komunikatywny. Uskarżał się natomiast na silne bóle głowy, miał zaniki pamięci oraz nie był w stanie samodzielnie wstać z miejsca. Strażnicy natychmiast wezwali na miejsce karetkę pogotowia ratunkowego które po kilkunastu minutach przewiozło mężczyznę do szpitala.
Wielkiej Nocy czas nadchodzi...
2013-03-29
Straż Miejska w Wałbrzychu
Święta Wielkanocne to szczególny czas, czas odradzania wszystkiego co szczere i dobre w człowieku, czas otuchy i nadziei dla nas wszystkich. Będzie to przede wszystkim czas spokoju, radości i pogody ducha. Niech te Święta Wielkanocne będą pełne optymizmu i wiary, Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia. Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka życzy Straż Miejska Wałbrzych.
Finał Międzygimnazjalnego Turnieju "Razem przeciw zagrożeniom".
2013-03-27
Straż Miejska w Wałbrzychu
27 marca 2013 r w hali sportowej OSIR przy ulicy Wysockiego odbył się finał Międzygimnazjalnego Turnieju "Razem przeciw zagrożeniom". Była to już 17 edycja turnieju, którego organizatorami są m.in. Straż Miejska w Wałbrzychu, Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, Placówka Straży Granicznej, WORD oraz OSIR Wałbrzych. W finałach wzięły udział cztery reprezentacje z wałbrzyskich gimnazjów, które zmagały się w konkurencjach sprawnościowych oraz umysłowych odpowiadając na pytania przygotowane przez organizatorów. Przerwy urozmaicane były pokazami tańca przygotowanymi przez dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych, a nad całością przebiegu imprezy czuwał inspektor Kruk, maskotka z wałbrzyskiej Straży Miejskiej. Pierwsze miejsce w turnieju zajęli uczniowie z gimnazjum nr 2, drugie miejsce przypadło reprezentacji gimnazjum nr 9 ,trzecie miejsce dla gimnazjum nr 1 a na czwartym miejscu uplasowali się uczniowie z gimnazjum nr 6. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Młodociani wandale na Placu Grunwaldzkim.
2013-03-20
Straż Miejska w Wałbrzychu
Jednym z podstawowych zadań stanowiska monitoringu wizyjnego miasta Straży Miejskiej w Wałbrzychu jest obserwacja i wyłapywanie wszystkich tych zachowań, które naruszają obowiązujące przepisy prawne i stoją w sprzeczności w ogólnie rozumianym porządkiem i ładem publicznym. Dużą część z nich stanowią akty wandalizmu. Właśnie takie naganne zachowanie zaobserwował w godzinach wieczornych w dniu 17.03.2013 r, na Placu Grunwaldzkim dyżurny monitoringu miejskiego. Dwóch nieletnich mężczyzn z nieznanych powodów zaczęło dewastować znajdujący się przed wejściem do jednego ze sklepów automat z napojami. Chuligański wybryk trwał niespełna kilka minut, w tym czasie sprawcy z zaciekłością uderzali i kopali w maszynę. Dyżurny monitoringu natychmiast powiadomił patrol Policji, który na miejscu ujął wandali. Całe zajście zarejestrowane przez kamery zostało nagrane a materiał zabezpieczony w Komendzie Straży Miejskiej na potrzeby prowadzenia dalszego postępowania. Autor ts23.
Rozbierali lodówkę.
2013-03-20
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 15.03.2013 o godzinie 10:30 funkcjonariusze Straży Miejskiej w Wałbrzychu podjęli interwencję w stosunku do dwóch mężczyzn dokonujących demontażu metalowych elementów lodówki. Do zdarzenia doszło podczas rutynowej kontroli rejonu garaży i przyległego do nich terenu leśnego przy ul. Długiej. Zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudziło dwóch mężczyzn przewożących lodówkę. Po dłuższej obserwacji okazało się, że udali się oni w rejon pobliskiego skupu złomu, gdzie zaczęli dokonywać demontażu metalowych elementów urządzenia. Pozostałe po rozbiórce plastikowe części obudowy i wyposażenia lodówki, w tym m.in. kawałki styropianu. pozostawili na terenie leśnym i znajdującej się nieopodal skarpie kolejowej. Dzięki interwencji strażników, mężczyźni zostali "złapani na gorącym uczynku". Sprawcy przyznali się do popełnienia wykroczenia, za co zostali ukarani mandatem karnym oraz zobligowani do niezwłocznego uprzątnięcia zaśmieconego terenu, co uczynili. Teren przy ul. Długiej położony pomiędzy garażami a nasypem kolejowym należy do grupy miejsc szczególnie upatrzonych przez osoby, które za nic mają sobie ład, porządek i czystość w mieście oraz ochronę środowiska, nawet w podstawowym wymiarze tego pojęcia. Dlatego też funkcjonariusze straży miejskiej Sekcji Prewencyjno - Patrolowej Podzamcze dokonują szeregu kontroli takich miejsc. Straż Miejska informuje, że nieoddanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do punktu zbierania zużytych urządzeń jest wykroczeniem i podlega karze grzywny.
Jubileusz Straży Miejskiej i nominacja na stanowisko Komendanta.
2013-03-15
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu wczorajszym na uroczystości zorganizowanej w Komendzie Straży Miejskiej w Wałbrzychu Prezydent miasta Roman Szełemej wręczył nominację na stanowisko Komendanta wałbrzyskiej Straży Miejskiej Panu Kazimierzowi Nowakowi. Wśród zaproszonych gości, uczestników uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej z Boguszowa-Gorc i Szczawna-Zdroju, Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta oraz biur Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Świadkami wydarzenia była też liczna grupa strażników miejskich, którymi od dnia wczorajszego kieruje już formalnie nowy komendant. Uroczystość nominacji zbiegła się z jubileuszem 22-lecia jednostki, bowiem to 15 marca 1991 roku w Wałbrzychu pojawiły się pierwsze patrole strażników miejskich. Była to trzecia taka jednostka po Warszawie i Poznaniu. Obecnie na straży ładu i porządku w mieście stoi 60 funkcjonariuszy, którzy pełnią patrole piesze, zmotoryzowane, rowerowe i konne. Straż Miejska obsługuje tez monitoring miejski. Komenda Straży Miejskiej w Wałbrzychu mieści się w budynku przy ulicy Matejki 1 i tam pod bezpłatnym numerem alarmowym mieszkańcy mogą zgłaszać interwencje. Ponadto funkcjonuje również placówka Straży Miejskiej - Sekcja Patrolowo-Prewencyjna w dzielnicy Podzamcze, która swoim zasięgiem obejmuje takie dzielnice jak Podzamcze, Piaskowa Góra, Poniatów, Lubiechów, Szczawienko oraz Książ. Numer telefonu pod który można zgłaszać interwencje z tego rejonu w godzinach 6.00 do 22.00 (74) 664 72 38. Z okazji jubileuszu Straży Miejskiej w Wałbrzychu życzymy wszystkim pracownikom wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym a nowo mianowanemu komendantowi dodatkowo wytrwałości w realizowaniu postawionych celów...
Kratki burzowe.
2013-03-15
Straż Miejska w Wałbrzychu
Prawdziwą zmorą w ostatnim czasie staje się kradzież ulicznych kratek burzowych. Statystyki straży miejskiej ujawniają ponurą prawdę o tym procederze. Giną pojedyncze sztuki ale zdarzają się też przypadki gdy z jednej ulicy w ciągu nocy potrafi być skradzione kilka sztuk. O niebezpieczeństwie związanym z takim działaniem nie trzeba nikogo przekonywać. Uszkodzone pojazdy mechaniczne, które najechały na takie miejsce czy uszczerbki na zdrowiu poniesione przez przechodniów. Bywają przypadki, że przechodzień wpadając do niezabezpieczonego otworu instalacji burzowej złamał nogę. Taki przypadek był niedawno w dzielnicy Biały Kamień. Podczas służby patrolowej strażnicy lokalizują takie miejsca. Takie fakty są również zgłaszane telefonicznie do dyżurnego straży przez mieszkańców. W każdym takim przypadku niezwłocznie na miejsce wysyłany jest patrol strażników, którzy dokonują zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego poprzez ustawienie zapór drogowych lub tzw. pachołków. W niektórych przypadkach dodatkowo miejsca te oznacza się taśmą ostrzegawczą w taki sposób by miejsce było z daleka widoczne dla kierujących pojazdami lub osób poruszających się drogą. Po potwierdzeniu braku kratki burzowej przez funkcjonariusza straży informowany jest zarządca drogi w celu niezwłocznego jej uzupełnienia. W celu przeciwdziałaniu takim bezprawnym czynom strażnicy miejscy w swojej codziennej pracy podejmują wiele interwencji i kontroli zarówno w punktach skupu złomu oraz w ich pobliżu jak i w stosunku do osób przewożących elementy metalowe do takich punktów. W ostatnim czasie podczas jednej z takich kontroli strażnicy ujęli osobę przewożącą w wózku kratkę burzową wraz z metalowymi elementami jej obsadzenia. Udało się również ująć osoby, które już na terenie jednego z wałbrzyskich skupów złomu dokonywały rozbijania kratek burzowych w celu ich sprzedaży. W tym przypadku sprawa została skierowana do sądu zarówno na osoby, które dokonały kradzieży jak i na pracownika skupu złomu, który dodatkowo użyczył sprawcy kradzieży narzędzi do rozbicia kratek. Każdy taki przypadek jest szczególnie niebezpieczny biorąc pod uwagę zagrożenie jakie niesie ze sobą.
Uwięziona przez psa.
2013-03-13
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 12-03-2013 dyżurny Straży Miejskiej w Wałbrzychu otrzymał zgłoszenie od mieszkanki ulicy Szymanowskiego w dzielnicy Sobięcin z prośbą o interwencje. Na klatce schodowej pod jej drzwiami znajdował się duży i groźny pies, który warczeniem i szczekaniem reagował na każdą próbę opuszczenia przez nią mieszkania . Kobieta wraz z jej niepełnosprawnym dzieckiem została uwięziona w swoim lokalu. Niezwłocznie skierowany na miejsce patrol funkcjonariuszy straży miejskiej potwierdził zgłoszenie. Czynności wyjaśniające podjęte przez strażników na miejscu zdarzenia polegały miedzy innymi na rozpytaniu mieszkańców w celu ustalenia właściciela psa. Okazało się, ze nie należy on do żadnego z nich i został prawdopodobnie wypuszczony bez należytej opieki. Strażnicy na miejsce wezwali pracowników wałbrzyskiego Schroniska dla Zwierząt, którzy zabrali psa. Żeby uniknąć podobnych sytuacji Straż Miejska apeluje do właścicieli psów o zachowaniu środków ostrożności przy ich trzymaniu a w szczególności do stosowania smyczy. Przypominamy, że niezachowanie tych środków zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 zł.autor ts23
Działania wzmożone "Pies-posprzątaj po mnie"
2013-03-13
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu dzisiejszym, we wczesnych godzinach porannych strażnicy miejscy dokonali szeregu kontroli w tych miejscach, które chętnie są odwiedzane przez spacerujących mieszkańców z psami.Sygnałem do podjęcia wzmożonych kontroli były napływające do dyżurnego Straży Miejskiej informacje o znacznym zanieczyszczeniu zwierzęcymi odchodami chodników, skwerów a nawet placów zabaw dla dzieci. Mimo podjętych w ostatnim czasie szeregu działań przez Straż Miejska i władze miasta odnośnie sprzątania zanieczyszczeń po psach ,okazuje się, że wciąż dla niektórych właścicieli czworonogów stanowi to duży problem. Podczas przeprowadzonych w dniu dzisiejszym działań funkcjonariusze Straży Miejskiej podjęli kilkadziesiąt interwencji, niektóre z nich skończyły się nałożeniem mandatu karnego. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku. Na terenie miasta w wielu miejscach ustawione są specjalne pojemniki z gotowymi "psimi pakietami" Ponadto pakiety takie bezpłatnie można pobrać w: Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta ul. Matejki 1 pok. 40, Urząd Miasta ul. Kopernika 2 (portiernia), Straż Miejska ul. Matejki 1 (dyżurka), Schronisko dla Zwierząt ul. Łokietka 7, Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik ul. Broniewskiego 65C (portiernia), Spółdzielnia Mieszkaniowa Podzamcze ul. Podwale 1 (portiernia). Straż Miejska informuje, że podobne wzmożone działania w stosunku do właścicieli psów będą podejmowane systematycznie a konsekwencją niezastosowania się do litery prawa może być mandat karny w wysokości do 500 zł. Więcej na temat akcji "Posprzątaj po mnie, nie rób mi obciachu" pod adresem www.zdkium.walbrzych.pl zakładka "posprzątaj po mnie". autor ts23
ZŁAPANI NA PRÓBIE KRADZIEŻY.
2013-03-10
Straż Miejska w Wałbrzychu
Niespełna kilka dni po udanej interwencji strażników w rejonie czynnej linii kolejowej, odnotowujemy następne efektywne wydarzenie z udziałem funkcjonariuszy. Sprawnie przeprowadzona interwencja, dzięki której na gorącym uczynku zatrzymano sprawców przestępstwa. W dniu 08.03.2013 r. w godzinach wieczornych dyżurny Straży Miejskiej w Wałbrzychu otrzymał zgłoszenie o dewastacji i kradzieży metalowych elementów w budynku po byłej administracji firmy "RUCH" przy ulicy Puszkina, w dzielnicy Sobięcin. Niezwłocznie skierowany na miejsce patrol interwencyjny Straży Miejskiej potwierdził zgłoszenie. Podczas kontroli terenu funkcjonariusze na miejscu zdarzenia ujęli trzech mężczyzn. W wyniku bezprawnych działań doszło do naruszenia konstrukcji budynku poprzez wymontowanie metalowych elementów. Łupem złodziei miały paść cztery metalowe dwuteowniki z konstrukcji wewnętrznej obiektu o długości około 8 metrów każdy. W toku prowadzonych czynności wyjaśniających ujęci przestępcy przyznali się do zamiaru przywłaszczenia i sprzedania w skupie złomu metalowych elementów budynku. Wezwany na miejsce zdarzenia właściciel budynku oszacował poniesione straty na ponad 1000 zł. Mężczyźni zostali przekazani do dyspozycji funkcjonariuszy II Komisariatu Policji w Wałbrzychu. W swojej codziennej pracy strażnicy miejscy nie rzadko spotykają się z podobnymi sytuacjami, kiedy nieznani sprawcy dokonują kradzieży metalowych przedmiotów w celu ich sprzedaży w skupach złomu. Prawdziwą plagą stały się kradzieże ulicznych kratek burzowych. Znikają też m.in. metalowe barierki, znaki drogowe, poręcze przy schodach czy jak opisana powyżej sytuacja, metalowe elementy konstrukcji budynku. Sytuacje takie powodują ogromne zagrożenie katastrofą budowlaną a tym samym zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Dlatego tak ważne jest sygnalizowanie o wszelkich podobnych, nagannych zachowaniach do dyżurnego Straży Miejskiej w Wałbrzychu pod nr tel. 986 , (74) 66 55 200 lub do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji pod nr tel. 997
Spotkanie z działkowcami.
2013-03-04
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 02.03.2013r na terenie Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Struga, odbyło się zebranie działkowców zrzeszonych w PZD Rodzinny Ogród Działkowy "Miasto". W spotkaniu uczestniczył również dzielnicowy Straży Miejskiej w Wałbrzychu z rejonu Nowe Miasto, który odpowiadał na pytania zebranych. Wśród wielu kwestii zgłaszanych przez działkowców, były i takie które dotyczyły zapewnienia bezpieczeństwa i przeciwdziałaniu kradzieżom i dewastacjom ogrodów działkowych. Poruszano tematy biedaszybów, które graniczą z niektórymi ogródkami i ich wpływu na funkcjonowanie ogrodów działkowych. Poproszono o zwiększenie kontroli terenów działek pod kątem dewastacji i kradzieży elementów metalowych co, jak twierdzą działkowcy, stało się prawdziwą plagą. "...żaden z poruszanych problemów nie będzie pomijany...", zapewnia dzielnicowy, zwiększy się również ilość kontroli w rejonie działek. Funkcjonariusze straży miejskiej w swojej codziennej pracy dość często patrolują ogrody działkowe. Ujawniają szereg wykroczeń popełnianych na ich terenie. Przykładem może być zdarzenie, które miało miejsce w zeszłym miesiącu, gdzie ujawniono kradzież metalowych elementów z ogródka działkowego położonego przy ulicy Orzeszkowej. Sprawcy tej kradzieży na widok mundurowych zbiegli ale udało się skutecznie przeciwdziałać dalszej dewastacji oraz odzyskać i zabezpieczyć przedmioty które padły łupem złodziei. O wszystkich nieprawidłowościach proszę informować dyżurnego Straży Miejskiej w Wałbrzychu pod nr telefonu 986 lub (74) 66 55 200. autor ts23
URATOWANY KOT
2013-03-03
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 02.03.2013 r dyżurny Straży Miejskiej w Wałbrzychu otrzymał zgłoszenie z informacja, że w opuszczonym przez firmę "Ruch" budynku przy ulicy 1 Maja od kilku dni przeraźliwie miauczy kot. Zaniepokojeni losem zwierzęcia mieszkańcy poprosili strażników o pomoc. Na miejscu funkcjonariusze wraz z osobami zgłaszającymi po przeszukaniu pomieszczeń budynku ustalili miejsce, gdzie pod podłogą znaleźli uwięzionego kota. W celu dotarcia do zwierzęcia funkcjonariusze musieli usunąć kilka elementów podłogi. Cała akcja zakończyła się szczęśliwie, kot lekko wystraszony ale bez obrażeń znalazł nowego właściciela. autor ts23
O włos od tragedii na torach!
2013-02-28
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu dzisiejszym w godzinach przedpołudniowych funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z patrolem Policji w bezpośrednim pościgu dokonali zatrzymania młodego mężczyzny, który rozkręcał elementy torów kolejowych czynnej trakcji kolejowej na trasie Wałbrzych - Jelenia Góra. Do incydentu doszło nieopodal wiaduktu kolejowego przy ul. Beethovena w Wałbrzychu. Po otrzymaniu zgłoszenia od dyżurnego KMP w Wałbrzychu patrol Straży Miejskiej i Policji udał się na miejsce gdzie na gorącym uczynku zatrzymano sprawcę. Okazał się nim młody mężczyzna, mieszkaniec Wałbrzycha, który na widok mundurowych rzucił się do ucieczki. Został ujęty w bezpośrednim pościgu przez strażnika miejskiego i przekazany Policji. Powiadomiono Dyżurnego Ruchu PKP, który zatrzymał ruch pociągów na uszkodzonym torze kolejowym. Łupem padł łącznik, który łączy ze sobą dwie szyny i jak twierdzą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei brak takiego elementu trakcji mógłby być bezpośrednią przyczyną katastrofy kolejowej...
Straż Miejska zabezpiecza Bieg Gwarków.
2013-02-25
Straż Miejska w Wałbrzychu
24 Lutego 2013 r w Andrzejówce koło Wałbrzycha odbył się XXXIV Bieg Gwarków. I w tej edycji podobnie jak w latach ubiegłych ta druga co do wielkości impreza w narciarstwie biegowym cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno wśród sportowców jak i kibiców. Nad bezpieczeństwem uczestników również jak w latach ubiegłych czuwało kilkunastu strażników miejskich z Wałbrzycha. Impreza przebiegła bez większych incydentów a wszystkim zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy. Autor ts23.
Oświadczenie Straży Miejskiej w Wałbrychu.
2013-02-25
Straż Miejska w Wałbrzychu
W związku z pojawieniem się na lokalnych forach internetowych kłamliwych informacji o rzekomym przywłaszczeniu paliwa z radiowozu przez jednego ze strażników miejskich w Wałbrzychu, pragniemy poinformować, że w dniu 16-02-2013 kierowca radiowozu chcąc zatankować na stacji paliw benzynę pomylił dystrybutory w wyniku czego omyłkowo zatankował około 10 litrów ropy. Mając na uwadze możliwość uszkodzenia silnika pojazdu postanowił usunąć niewłaściwe paliwo. O fakcie zostali poinformowani bezpośredni przełożeni strażnika. Kierowca radiowozu z własnych środków pokrył związane z pomyłką koszty. Ze zdarzenia została sporządzona odpowiednia dokumentacja. Pragniemy również poinformować że w jednostce Straży Miejskiej w Wałbrzychu w sposób ścisły i skrupulatny prowadzona jest dokumentacja rozliczania kosztów eksploatacji pojazdów w tym kosztów paliwa z dokładnie określonymi normami zużycia paliwa. Autor ts23
Uratowane szczeniaki.
2013-02-23
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 23- lutego-2013 r około godziny 20.00 patrol Straży Miejskiej w Wałbrzychu odnalazł sześć porzuconych szczeniaków. Nieznany sprawca pozostawił zwierzęta w kartonie obok budynku poczty na ul Piłsudskiego w Wałbrzychu. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i minusowe temperatury, szczeniaki prawdopodobnie nie przetrzymały by nadchodzącej nocy. Strażnicy miejscy przewieźli zwierzęta do Komendy Straży Miejskiej skąd zostały zabrane przez pracowników Schroniska dla Zwierząt. Teraz w schronisku czekają na nowych właścicieli. Autor ts23.
Wypadek na ul. Orkana.
2013-02-19
Straż Miejska w Wałbrzychu
Dzisiaj we wczesnych godzinach porannych, dyżurny Straży Miejskiej otrzymał informacje o wypadku do jakiego doszło na ulicy Orkana 7. W wyniku niezachowania należytej ostrożności kierująca pojazdem osobowym marki hyundai wpadła do wykopu znajdującego się w pasie drogowym gdzie były prowadzone prace remontowe wykonywane przez pracowników zakładu gazowniczego. Miejsce wykopu i prowadzenia prac było należycie oznakowane. Funkcjonariusze Straży Miejskiej przystąpili do zabezpieczenia miejsca wypadku oraz kierowania ruchem drogowym na wyłączonym odcinku jezdni...
Monitoring miejski czuwa
2013-02-17
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 15.02.2013r, około godziny 2.50 w nocy dyżurny monitoringu miejskiego Straży Miejskiej zaobserwował w Rynku dwóch nieletnich chłopców, którzy majstrowali przy znajdujących się tam bankomatach. Podczas gdy jeden z nich próbował prawdopodobnie pobrać pieniądze drugi obserwował najbliższą okolice ostrzegając o przechodniach. O podejrzanym zachowaniu nieletnich chłopców dyżurny Straży Miejskiej zawiadomił...
Zakończenie ferii z inspektorem Krukiem.
2013-02-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
Po raz kolejny dzieci i młodzież z Ośrodka Społeczno-Kulturalnego przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze", mogły spotkać się z inspektorem Krukiem z wałbrzyskiej Straży Miejskiej. Dzieci zaprosiły Inspektora Kruka na bal karnawałowy zorganizowany 8-lutego 2013 r , z okazji zakończenia ferii zimowych by razem z nim bawić się i tańczyć, jak mówią wyszaleć się przed powrotem do szkolnej ławki. Wszystkim dzieciom inspektor Kruk życzy wielu sukcesów w szkole i owocnej nauki oraz obiecuje, że jeszcze nie raz zawita z wizytą. autor ts23
Dzikie wysypisko - sprawca ukarany.
2013-02-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
Funkcjonariusz Straży Miejskiej w Wałbrzychu podczas patrolowania terenu Książańskiego Parku Krajobrazowego w rejonie drogi wyjazdowej z kompleksu Zamek Ksiaż zlokalizował dzikie wysypisko śmieci. Na terenie zielonym wyrzucono przede wszystkim części pochodzące z demontażu pojazdów między innymi : tapicerki samochodowe, elementy plastikowe wyposażenia wnętrz, części podłogi i szyby. W toku przeprowadzonych czynności wyjaśniających udało się ustalić sprawcę, którego ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł. Ponadto sprawcę zobligowano do posprzątania terenu z wyrzuconych przez niego śmieci. autor ts23
Akcja Zima - kontrole Straży Miejskiej
2013-02-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wczorajsze obfite opady śniegu spowodowały postawienie służb miejskich w stan pełnej gotowości. Ulice, chodniki, place należało jak najszybciej odśnieżyć by spowodować jak najmniejsze uciążliwości w ruchu. Jak pokazują statystyki nie wszyscy administratorzy czy właściciele posesji wypełniają należycie swoje obowiązki, dlatego też wczoraj, "w teren" ze specjalnymi zadaniami "akcji zima" ruszyli funkcjonariusze Straży Miejskiej, których głównym zadaniem w takich sytuacjach jest między innymi kontrola stanu odśnieżenia chodników i ulic, zwisających nawisów lodowych i sopli oraz czap śnieżnych na dachach budynków.
Zbiórka krwi w Urzędzie Miejskim
2013-02-11
Straż Miejska w Wałbrzychu
"Twoja krew- moje życie", to hasło Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzych, które było organizatorem kolejnej już edycji zbiórki krwi w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu. Akcja odbyła się w dniu 30 stycznia 2013 r i na apel skierowany do wszystkich chętnych chcących pomóc odpowiedziało kilkadziesiąt osób wśród których nie zabrakło oczywiście i funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Mundurowi w dość licznej grupie stawili się w punkcie poboru krwi. Niektórzy strażnicy są honorowymi dawcami krwi od wielu lat, dla części strażników było to nowe doświadczenie, ale jak sami przyznają nie poprzestaną na jednym razie.
2013-02-11
NABÓR DO PRACY
2012-02-08
INFORMUJEMY, IŻ TRWA NABÓR DO PRACY W STRAŻY MIEJSKIEJ W WAŁBRZYCHU NA STANOWISKO APLIKANTA. SZCZEGÓŁY INFORMACJI NA STRONIE INTERNETOWEJ URZĘDU MIEJSKIEGO W WAŁBRZYCHU BIP - NABÓR DO PRACY
http://bip.um-walbrzych.dolnyslask.pl/index.php?idmp=15&r=r
Uwaga na fajerwerki.
2011-12-20
Straż Miejska w Wałbrzychu
Okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas kiedy służby porządkowe oprócz typowych interwencji muszą przeciwdziałać nieuprawnionemu używaniu materiałów pirotechnicznych oraz ich sprzedaży osobom nieletnim. Jak co roku, w celu ochrony życia, zdrowia lub mienia oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa Wojewoda Dolnośląski wydał Rozporządzenie w sprawie zakazu używania materiałów pirotechnicznych na terenie województwa dolnośląskiego. Zakaz ten obowiązuje do dnia 29 stycznia 2012 r., z wyjątkiem dni 31 grudnia 2011 r. i 1 stycznia 2012 r. Używanie wyrobów pirotechnicznych w dniach 31 grudnia 2011 r. i 1 stycznia 2012 r. może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia ? jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę. Osoby naruszające zakaz lub używające wyrobów pirotechnicznych bez zachowania warunków bezpieczeństwa podlegają karze grzywny wymierzanej w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń.
Życzenia
2011-12-20
Straż Miejska w Wałbrzychu
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pracownicy Straży Miejskiej w Wałbrzychu składają mieszkańcom Wałbrzycha życzenia radosnych i spokojnych Świąt. Życzymy, aby te Święta przebiegły w ciepłej i rodzinnej atmosferze a zbliżający się Nowy Rok niech przyniesie szczęście i pomyślność.
KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY.
2011-12-15
Konkursy organizowane przez Straż Miejską w Wałbrzychu stały się już coroczną tradycją.Również tego roku ogłosiliśmy konkurs plastyczny na temat:"Strażnik miejski przyjaciel dzieci". Dzieci ze szkół podstawowych chętnie podjęły się tego zadania i w efekcie do Komendy Straży Miejskiej wpłynęło 361 prac z 14 szkół podstawowych, z których wyłoniono 28 laureatów: Klasy "0" I miejsce-Amelia Baran II miejsce-Michał Grądalski III miejsce-Sandra Marcjan IV miejsce-Julia Gałecka Klasy I I miejsce-Arkadiusz Zarzycki II miejsce-Michał Sokołowski III miejsce-Barbara Puławska IV miejsce-Malwina Marczak Klasy II I miejsce-Paulina Felicka II miejsce-Sandra Pięta III miejsce- Igor Urbankiewicz IV miejsce- Vanesa Krawczyk Klasy III I miejsce-Weronika Biskup II miejsce-Miłosz Kolczyński III miejsce-Henryk Szuliński IV miejsce-Laura Pawłowska Pozostałym laureatom przyznano wyróżnienia. Natomiast uroczyste wręczenie nagród odbyło się 14.12.2011r w sali witrażowej wałbrzyskiego Ratusza. Dziękujemy za udział w naszym konkursie a zwycięzcom gratulujemy .
Bezdomni mogą liczyć na pomoc strażników
2011-12-14
W dniu 11.12.2011r funkcjonariusze Straży Miejskiej w trakcie patrolowania w godzinach późno wieczornych ul. Al Podwale zostali poproszeni przez bezdomnego 71 letniego mężczyznę o pomoc. Osoba ta znana jest strażnikom ze wcześniejszych interwencji. Z uwagi na fakt, że mężczyzna ten nie widzi na jedno oko, oraz ma zaburzenia wzroku w drugim oku, radiowozem Straży Miejskiej został przewieziony do ogrzewalni na ul. Moniuszki 106 i pozostawiony pod opieką pracownika tej placówki. Natomiast w dniu następnym z samego rana strażnicy przewieźli mężczyznę do noclegowni na ul. Pocztowej, gdzie będzie objęty opieką przez MOPS.
Akcja zima.
2011-12-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
W związku ze zbliżającym się okresem zimowym Straż Miejska w Wałbrzychu przypomina o obowiązkach właścicieli lub użytkowników nieruchomości w zakresie zimowego utrzymania: 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku na częściach nieruchomości służących do użytku publicznego, tj. chodników położonych wzdłuż nieruchomości poprzez: 1) uprzątnięcie błota, śniegu i innych zanieczyszczeń niezwłocznie po ich powstaniu, 2) zapobieganie powstawaniu miejsc pokrytych warstwą lodu, a w przypadku nieuniknionego jego powstania ? niezwłoczne usunięcie lodu, 3) gromadzenie na skraju chodnika od strony jezdni błota, śniegu i lodu uprzątniętego z części nieruchomości służących do użytku publicznego, w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu przechodniów i pojazdów oraz nie utrudniający ruchu z zachowaniem możliwości odpływu wody do kanalizacji oraz w sposób nie zagrażający istniejącej zieleni. 2. Przez niezwłoczne usunięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń należy rozumieć usunięcie ich w dniu powstania. 3. Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń nie może powodować szkód w mieniu osób trzecich. 4. Do czasu usunięcia warstwy lodowej, lód należy posypać piaskiem w celu zlikwidowania śliskości
Usuwamy wraki pojazdów
2011-12-05
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 05.12.2011r. zniknął kolejny porzucony przez właściciela wrak samochodu. Pozostawiony na ulicy Grota Roweckiego bez tablic rejestracyjnych, urwane lusterka, wgnieciony dach, liczne ogniska korozji, pootwierane drzwi. Dyspozycję do usunięcia pojazdu wydał funkcjonariusz Straży Miejskiej. Pomoc drogowa zabrała szpecący, zajmujący miejsce parkingowe samochód. Jego właściciel będzie mógł odebrać pojazd po zapłaceniu kosztów za transport i opłat za parking przy ul. Ceglanej.
UDAREMNIONA PRÓBA KRADZIEŻY.
2011-11-29
25.11.2011r dyżurny Straży Miejskiej odebrał zgłoszenie o kradzieży elementów metalowych przy ulicy Piłsudskiego w Wałbrzychu. Na miejsce natychmiast wysłany został zmotoryzowany patrol SM, który jak się wkrótce okazało, potwierdził zgłoszenie przyłapując na gorącym uczynku sprawcę kradzieży. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności służbowych mężczyznę przekazano do dyspozycji II Komisariatu Policji w Wałbrzychu, celem dalszego prowadzenia sprawy.
Kradziony pojazd.
2011-11-08
Dnia 06.11.2011r funkcjonariusze z patrolu zmotoryzowanego Straży Miejskiej potwierdzili zgłoszenie o pojeździe utrudniającym wyjazd z podwórza przy ul.Młynarskiej.Z uwagi na stan w jakim zastano pojazd tj.pootwierane drzwi oraz brak tablic rejestracyjnych podjęto czynności zmierzające do ustalenia nr rejestracyjnego,podczas których okazało się,że sprawdzany pojazd figuruje jako kradziony. Wobec powyższego na miejsce wezwano patrol policji,któremu przekazano sprawę do dalszego prowadzenia zgodnie z kompetencjami.
Wraca fotoradar
2011-10-28
Straż Miejska w Wałbrzychu
Dzisiaj na wałbrzyskich drogach znów pojawi się fotoradar. Pod koniec ubiegłego roku zmieniły się przepisy w zakresie użytkowania fotoradarów. Strażnikom umożliwiono dokonywania pomiarów prędkości tylko w miejscach oznakowanych. Jednak zabrakło przepisów wykonawczych, które precyzowały sposób oznakowania i wykonywania pomiarów. Odpowiednie rozporządzenia weszły w życie dopiero 1 lipca i można było przystąpić do prac zmierzających do oznakowania miejsc pomiaru zgodnie z przepisami i ponownie rozpocząć kontrole prędkości. O tym, że na danym odcinku drogi może być prowadzona okresowa kontrola prędkości będą informowały znaki D- 51. Strażnicy z fotoradarem będą mogli stać tylko w miejscach wytypowanych przez Komendę Miejską Policji, a takich miejsc jest 20. Na razie jednak fotoradar pracował będzie tylko na drogach gminnych. Będą to ulice Batorego, Główna i Aleja Podwale. Kolejne miejsca kontroli będą sukcesywnie znakowane.
Dzień Wszystkich Świętych.
2011-10-28
Straż Miejska w Wałbrzychu
Zbliża się 1 listopada. Tegoroczne święto wypadnie we wtorek, ale już od niedzieli w okolicach nekropolii czuwać będą strażnicy miejscy. Funkcjonariusze zadbają o zachowanie spokoju i porządku publicznego przy cmentarzach, Straż Miejska przypomina też o tymczasowej reorganizacji ruchu, która zostanie wprowadzona w okolicach cmentarzy. Całe ulice, albo wybrane odcinki ulic będą wyłączone z ruchu dla pojazdów i zamienione w trakty dla pieszych. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na tymczasowe oznakowanie i bezwzględnie się do niego stosować oraz do poleceń osób kierujących ruchem. Najistotniejsze zmiany w organizacji ruchu nastąpią w rejonie cmentarzy przy ul. Przemysłowej. Od 30.10.2011 do 01.11.2009 r. ul. Przemysłowa: - obowiązywać będzie zakaz ruchu w obu kierunkach z wyłączeniem autobusów komunikacji miejskiej i taksówek, w godzinach 8.00-18.00 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania, - pojazd pozostawiony w godzinach 8.00-18.00 zostanie usunięty na koszt właściciela. Parkingi zlokalizowane zostaną na ul. Sikorskiego. O wszystkich przypadkach łamania prawa należy informować dyżurnego Straży Miejskiej tel. 986 lub funkcjonariuszy patrolujących ulice.
Złapani na gorącym uczynku.
2011-10-20
W dniu dzisiejszym funkcjonariusz pełniący służbę w okolicach parku im.Sobieskiego orzymał informację od jednego z mieszkańców ul.Lotników o nielegalnej wycince drzew. Po udaniu się na wskazane miejsce nie zastał tam sprawców a jedynie dowody wycinki w postaci pozostawionych drzew. Wobec tego wezwano na miejsce zdarzenia drugiego funkcjonariusza w celu wspólnego przeszukania parku. W efekcie tych działań ujęto na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy za pomocą piły ścinali nielegalnie drzewa. W toku prowadzonych czynności wyjaśniających sprawcy przyznali się również do wycinki uprzednio znalezionych drzew wskazanych przez jednego z Wałbrzyszan. Na miejsce wezwano również pracownika MZUK oraz funkcjonariuszy II Komisariatu Policji, celem dalszego prowadzenia sprawy.
Potrącona kobieta.
2011-10-04
W dniu 28.09.2011r na terenie bazaru w dzielnicy Podzamcze doszło do potrącenia kobiety przez kierowcę motoroweru.Na miejsce zdarzenia wezwana została karetka pogotowia ratunkowego, patrol policji oraz dodatkowy patrol straży miejskiej. Po zakończeniu czynności zmierzających do ustalenia tożsamości, sprawca zdarzenia podjął próbę ucieczki skutecznie udaremnioną przez strażnika miejskiego. W związku z tym, że lekarz pogotowia nie stwierdził u potrąconej żadnych poważnych obrażeń ciała, została ona przekazana wraz ze sprawcą zdarzenia do dyspozycji funkcjonariuszy policji celem kontynuowania czynności służbowych.
Straż Miejska w Wałbrzychu ogłasza nabór kandydatów na stanowisko APLIKANT
2011-10-04
Straż Miejska w Wałbrzychu ogłasza nabór kandydatów na stanowisko APLIKANT. Szczegóły pod adresem: http://www.bip.strazmiejskawalbrzych.pl/ Nabór do pracy.
Poszukiwane Subaru Impreza
2011-09-09
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 08.09.2011r. dyżurny Referatu Podzamcze kieruje patrol w rejon parkingu przy ulicy Basztowej celem sprawdzenia zasadności zgłoszenia o nieużywanym, porzuconym pojeździe marki Subaru na wrocławskich numerach rejestracyjnych. Po dokładnej penetracji terenu za barakami znaleziono zaparkowany pojazd. Strażnik dokonuje sprawdzenia i okazuje się, że pojazd jest poszukiwany. Prowadzenie dalszych czynności w tej sprawie przejęli policjanci z wydziału kryminalnego. Pojazd zabrała laweta na policyjny parking.
Będzie bezpłatny dowóz osób na wybory
2011-08-05
Straż Miejska w Wałbrzychu
Mieszkańcy, którzy mają problemy z dostaniem się do lokalu wyborczego w dniu wyborów, wynikające z niepełnosprawności, wieku lub choroby, mogą skorzystać z bezpłatnego dowozu transportem Straży Miejskiej w godzinach od 9.00 do 18.00 Dodatkowo od 10.00 do 16.00 Straż Miejska będzie dysponować samochodem specjalistycznym, dostosowanym do przewozu osób na wózkach. Osoby chętne do skorzystania z transportu proszone są o kontakt z półgodzinnym wyprzedzeniem pod numerami telefonów 986, 74 66 55 200 lub 74 66 55 169.
Bezpańskie psy.
2011-08-03
Straż Miejska w Wałbrzychu
Bezpańskie psy. W czasie wakacji nasila się problem bezpańskich psów. Opiekunowie lub właściciele wyjeżdżając na wakacje bardzo często swojego psa po prostu wyrzucają na ulicę. Ponadto w dalszym ciągu opiekunowie psów zapominają o podstawowych obowiązkach tj. wyprowadzaniu psa na smyczy i sprzątaniu odchodów po swoim psie. W dniu dzisiejszym strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami straży dla zwierząt oraz schroniska dla zwierząt przeprowadzili w centrum miasta na ul. Moniuszki akcję wyłapywania bezpańskich psów. W efekcie podjętych działań dwa psy zostały zabrane do schroniska, po cztery złapane psy zgłosili się właściciele, którzy zostali ukarani mandatami karnymi, jeden złapany pies został oddany do adopcji. Podobne akcje będą kontynuowane w najbliższych dniach.
Pod okiem kamery
2011-07-18
Straż Miejska w Wałbrzychu
Pod okiem kamery. Miniony weekend był pracowity zarówno dla pracowników obsługi monitoringu miejskiego oraz strażników. W efekcie zaobserwowanych zdarzeń strażnicy przeprowadzili ponad dwadzieścia interwencji. Większość z nich związana była ze spożywaniem alkoholu a co się z tym wiąże zakłócaniem spokoju i porządku publicznego. Dwunastu sprawców tych czynów zabronionych zostało ukaranych mandatami karnymi, trzech trafiło do wytrzeźwienia, trzy osoby zatrzymane w trakcie bójki przekazano w ręce policji a dwie podobne interwencje dyżurny straży przekazał do realizacji Policjantom KMP. Ponadto strażnicy interweniowali w stosunku do osób, które pod wpływem alkoholu kapały się w fontannie w Rynku oraz zatrzymali sprawcę kradzieży ozdobnych kamieni z miejskiego skweru.
Dewastacja mienia
2011-07-11
Straż Miejska w Wałbrzychu
W sobotę 09.07.2011r. o godz.6 dyżurny Referatu Podzamcze przyjmuje zgłoszenie telefoniczne o dwóch mężczyznach wybijających szybę w budynku byłej szkoły przy ulicy Kasztelańskiej 5. Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zostaje wysłany patrol, który przed wejściem do obiektu zastaje dwóch mężczyzn będących pod wpływem alkoholu. Rysopis jednego ze sprawców zgadza się z podanym przez osobę zgłaszającą. W obiekcie na parterze została wybita szyba, w trawie leżały odłamki szkła. Patrol przekazał mężczyzn funkcjonariuszom I Komisariatu Policji, którzy przejęli prowadzenie sprawy.
Strażnicy ujęli sprawców kradzieży
2011-07-07
Strażnicy ujęli sprawców kradzieży. Dziś w nocy około godziny 1.20 pracownicy monitoringu miejskiego zaobserwowali na Placu Magistrackim trzech mężczyzn, którzy niszczyli i wyrywali posadzone tam kwiaty i krzewy. Informacja o tym trafiła do dyżurnego straży miejskiej, który niezwłocznie skierował patrol interwencyjny. Strażnicy w rejonie ulicy Kilińskiego ujęli wskazane osoby. Mężczyźni przyznali się do dewastacji i kradzieży nasadzeń za co zostali ukarani mandatami karnymi. Skuteczność tej interwencji jest niewątpliwie zasługą efektywnej pracy obsługi monitoringu miejskiego.
Dziki problem
2011-06-29
Straż Miejska w Wałbrzychu
W związku z powracającym problemem związanym z obecnością dzików na terenie naszego miasta,usprawniono działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa Wałbrzychyszan poprzez opracowanie procedury reagowania służb miejskich (straży miejskiej i policji)w przypadku zgłoszeń o dzikich zwierzętach, z której wynika obowiązek niezwłocznego podejmowania działań własnych, wzajemne współdziałanie służb oparte na przekazywaniu szczegółowych informacji dotyczących zgłoszeń oraz powiadamianie o nich Powiatowego Lekarza Weterynarii. W związku z tym, że bliższy kontakt z dzikimi zwierzętami może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia, w przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się do dzików a o sprawie niezwłocznie powiadomić dyżurnego Straży Miejskiej.
Rój pszczół na placu zabaw
2011-06-27
Straż Miejska w Wałbrzychu
Dyżurny Straży Miejskiej przyjmuje zgłoszenie na telefon alarmowy 986 o roju pszczół na placu zabaw dla dzieci przy ulicy Hirszfelda. Niezwłocznie zostaje skierowany patrol, który potwierdza zgłoszenie. Rój znajduje się bezpośrednio przy boisku do gry w koszykówkę na gałęzi drzewa owocowego. Patrol zabezpiecza teren, aby nie dopuścić do bezpośredniego kontaktu osób z owadami. Wezwany na miejsce pszczelarz zabrał pszczoły, które będą umieszczone w pasiece.
I tym razem się nie udało...
2011-06-13
Dnia 11.06.2011r dzięki czujności pracowników firmy "JAREX" dyżurny straży miejskiej odebrał zgłoszenie o kradzieży kabla w rejonie koksowni "Victoria".Wysłani na miejsce zdarzenia funkcjonariusze zauważyli mężczyznę wykopującego kable za pomocą łopaty. Podczas prowadzonych czynności zmierzających do ustalenia tożsamości mężczyzny, przyznał się on do kradzieży 15 metrów kabla.W związku z powyższym sprawcę przewieziono do IV Komisariatu Pilicji w Wałbrzychu, który przejął prowadzenie sprawy.
CZYSTY WAŁBRZYCH.
2011-06-08
W ramach akcji "Czysty Wałbrzych" strażnicy zintensyfikują działania kontrolne z zakresu utrzymania czystości i porządku w mieście.Osoby łamiące obowiązujące przepisy porządkowe takie jak: zaśmiecanie terenu, wywieszanie plakatów, ulotek i ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych, nie sprzątające odchodów po psie czy też spożywające alkohol w miejscu publicznym, nie mogą liczyć na pobłażliwość strażników. Apelujemy do mieszkańców o współpracę w tym zakresie i zgłaszanie wszystkich zauważonych nieprawidłowości do dyżurnego straży.Całodobowe telefony 986 lub 74 6655200, 74 6647238.
Spostrzegawczy Wałbrzyszanin.
2011-06-06
Straż Miejska w Wałbrzychu
Dnia 06 czerwca 2011r, kwadrans po godzinie 6,dyżurny straży miejskiej przyjął anonimową informację o kobiecie przewożącej na wózku ulicą 1 Maja, kratkę burzową.Na miejsce natychmiast został skierowany patrol zmotoryzowany, który potwierdził zgłoszenie.W wyniku przeprowadzonych czynności okazało się, że kobieta oprócz kratki burzowej przewoziła również żeliwny fragment obudowy kanału, oświadczyła też, że wszystko zamierzała sprzedać w pobliskim punkcie skupu złomu.Po ustaleniu tożsamości, kobietę przewieziono wraz z wózkiem i pozostałymi przedmiotami do IV Komisariatu Policji, celem prowadzenia dalszych czynności.
Pasja-Przygoda-Adrenalina
2011-05-26
Straż Miejska w Wałbrzychu
Zapraszamy na imprezę pt."Pasja-Przygoda-Adrenalina", która odbędzie się 28 maja na terenie Hipodromu Stada Ogierów Książ. Impreza ta adresowana jest przede wszystkim do miłośników militariów oraz aktywnych form spędzania wolnego czasu. Swoje umiejętności zaprezentują:paralotniarze, strażacy, ratownicy górscy oraz grupy rekonstrukcji historycznych, funkcjonariusze straży granicznej, policji,służby celnej.W trakcie imprezy z bliska będzie można podziwiać na przykład transporter opancerzony Rosomak, haubicę Dana oraz uzbrojenie osobiste i zespołowe, jakim dysponują służby mundurowe. Nie zabraknie również naszych strażników, którzy przygotowali szereg atrakcji szczególnie dla najmłodszych gości.Oprócz gier i konkursów z nagrodami, będzie można spróbować swoich sił jeżdżąc na koniu w patrolu konnym czy też zasiąść za kierownicą służbowego radiowozu. Start pikniku służb mundurowych w sobotę o godzinie 10:00.
Kradzież kabli.
2011-05-10
Straż Miejska w Wałbrzychu
Dzisiejszej nocy około godziny 2 strażnicy z nocnego patrolu zauważyli dwóch mężczyzn uciekających ze zwojem kabli ulicą Kossaka a następnie wbiegających do pobliskiego budynku.Natychmiast podjęty pościg przyczynił się do ujęcia jednego z mężczyzn.W tym samym czasie na miejsce zdarzenia przyjechał patrol policji, który otrzymał zgłoszenie o kradzieży kabli w tym rejonie. W wyniku wspólnie podjętych działań ujęto również drugiego mężczyznę i zabezpieczono kilkanaście metrów skradzionego kabla,elementy mocowania kabli oraz uprzęże do prac na wysokościach.Sprawcy wraz z dowodami przestępstwa zostali przewienieni do IV Komisariatu Policji,celem dalszego prowadzenia sprawy.
Nie wyrzucaj gruzu do lasu
2011-04-26
Straż Miejska w Wałbrzychu
Mieszkańcy dzielnicy Podzamcze w sobotę 23.04.2011r. w godzinach rannych informują dyżurnego Straży Miejskiej o samochodzie dostawczym załadowanym gruzem, który wjechał do lasu. Na miejsce zostaje wysłany patrol, jednak nie zastają pojazdu, tylko odpady budowlane wysypane przy drodze w lesie. Na podstawie rozpytania osób przebywających w tym rejonie udaje się ustalić markę i numery rejestracyjne. Patrol udaje się do właściciela pojazdu, który wskazuje aktualnego jego użytkownika. W toku dalszych czynności służbowych sprawca wysypania odpadów zostaje ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych a ponadto zobligowany do posprzątania zaśmieconego terenu, co wykonuje jeszcze w tym samym dniu.
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA.
2011-04-21
Straż Miejska w Wałbrzychu
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, Straż Miejska składa wszystkim mieszkańcom Wałbrzycha najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości,smacznego jajka,wiosennego optymizmu oraz samych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
Na ratunek jelonka
2011-04-18
Straż Miejska w Wałbrzychu
Dyżurny Straży Miejskiej przyjmuje zgłoszenie telefoniczne z dzielnicy Szczawienko o sarnie uwięzionej w studzience. Na miejsce zdarzenia zostaje skierowany patrol zmotoryzowany i wraz z osobami zgłaszającymi udają się na teren byłej fabryki, gdzie w zaroślach zlokalizowano studnię z kręgów betonowych o głębokości około 4 metrów i średnicy 1,5 metra bez włazu zabezpieczającego. Wewnątrz znajdował się młody koziołek. O powyższym powiadomiono Straż Pożarną. Dzięki ich pomocy udało się wyciągnąć sarnę i puścić wolno. Studzienka została oznakowana i odgrodzona. Strażnicy wystąpią do właściciela terenu o trwałe zabezpieczenie studni.
Śmigus-Dyngus
2011-04-15
Straż Miejska w Wałbrzychu
W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek.Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje, śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach zaś dyngus oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny "okup".Przemoczona odzież i mokre włosy miały świadczyć o powodzeniu panny. Zwyczaj oblewania wodą nabrał, szczególnie w miastach, zupełnie innego znaczenia.Wybryki młodych ludzi, którzy wiadrami wody oblewają przechodniów, to łamanie prawa.Jeśli wylejemy na kogoś brudną wodę i zniszczymy mu ubranie a wartość szkody nie przekroczy 250 złotych,to jest to traktowane jako wykroczenie. Grozi za to grzywna do 500 złotych. Spowodowanie zniszczeń oszacowanych na więcej niż 250 złotych jest już przestępstwem.Ta z pozoru niewinna zabawa w oblewanie może znaleźć finał przed sądem.Zrzucony z wieżowca,wypełniony wodą worek może poważnie zranić przechodnia.Jeśli jego obrażenia wymagają leczenia trwającego powyżej siedniu dni,przestępca może zostać ukarany karą pozbawienia wolności do lat 5.Dlatego apelujemy do młodych ludzi,by w poniedziałek wielkanocny zachowali rozsądek.Pamiętajmy,że oblewanie przechodniów,bez względu na ich wiek jest zabronione.Jeśli więc ktoś zamierza "podtrzymać tradycję", może to zrobić w grupie znajomych,którzy na taką zabawę wyrażają zgodę.Natomiast oblanie drugiej osoby wodą jest naruszeniem nietykalności cielesnej.
Strażnicy odnaleźli zaginionego mężczyznę.
2011-04-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu wczorajszym w godzinach popołudniowych, dyżurny straży miejskiej otrzymał informację o zaginięciu na terenie miasta starszego mężczyzny. Komunikat natychmiast przekazano wszystkim patrolom.Dzisiaj w godzinach rannych dyżurny otrzymał telefoniczną informację o tym, że w rejonie jednego z budynków w dzielnicy Stary Zdrój od kilku godzin przebywa starsza osoba. Skierowany niezwłocznie na miejsce patrol straży potwierdził zgłoszenie. Po wylegitymowaniu okazało się, że jest to zaginiony, poszukiwany mężczyzna. Został on przekazany funkcjonariuszom Policji.
Straż Miejska w Wałbrzychu ogłasza nabór kandydatów na stanowisko APLIKANT(2 etaty)
2011-04-08
Straż Miejska w Wałbrzychu ogłasza nabór kandydatów na stanowisko APLIKANT(2 etaty). Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z podanym adresem zwrotnym w terminie do 30.04.2011r. na adres: Straż Miejska w Wałbrzychu, ul. Matejki 1, 58-300 Wałbrzych. Więcej szczegółów na stronie http://www.bip.strazmiejskawalbrzych.pl
Nielegalne odprowadzanie ścieków może być kosztowne!
2011-03-23
Straż Miejska w Wałbrzychu
Za korzystanie z kanalizacji sanitarnej oraz za wywóz nieczystości ze zbiorników bezodpływowych (szamb),trzeba płacić.Niektórzy z właścicieli posesji na terenie naszego miasta nie chcąc płacić za tę usługę, pozbywa się swoich ścieków odprowadzając je do przydrożnych rowów lub bezpośrednio do gruntu.DZiałanie takie wpływa negatywnie na wizerunek naszego miasta oraz pogarsza stan sanitarny środowiska naturalnego. Dlatego przypominamy: -nieczystości ciekłe z terenów nieruchomości, gromadzone w zbiornikach bezodpływowych, należy usuwać z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do przepełniania tych zbiorników, poprzez zawarcie umowy na opróżnianie zbiornika bezodpływowego z uprawnionym podmiotem, -właściciele nieruchomości zobowiązani są do okazywania organom kontrolnym, posiadającym uprawnienia do przeprowadzania kontroli w zakresie utrzymania czystości i porządku,dowodów zawarcia umowy na usługi odbierania odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym oraz dowodów wpłat za usługi świadczone przez podmiot uprawniony. Nielegalne odprowadzanie ścieków może być kosztowne, ponieważ osoby dopuszczające się tego wykroczenia, mogą zostać ukarane mandatem do 500zł,a w przypadku postępowania przed sądem, grzywną nawet do 5000zł.
III etap naboru
2011-03-18
Zgodnie z Regulaminem Naboru Straży Miejskiej warunkiem zakwalifikowania się do III etapu naboru jest otrzymanie 51% (tj. 15,3) punktów możliwych do uzyskania z testu kwalifikacyjnego. Dnia 25.03.2011 roku o godzinie 8 00 w siedzibie Straży Miejskiej w Wałbrzychu przy ul. Matejki 1, odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna na którą zapraszamy osoby, które spełniły ten wymóg: 1. Michalska Izabela 2. Kozdrowiecka Natalia 3. Puchała Anna Maria 4. Nikodem Zofia Kazimierz Nowak Przewodniczący komisji Wałbrzych, dnia 18.03.2011r.
KONTROLE PORZĄDKOWE.
2011-03-18
Straż Miejska w Wałbrzychu
Topniejący śnieg odsłonił zanieczyszczone i zaśmiecone ulice,chodniki,place i skwery naszego miasta. Stan ten jest wynikiem braku szacunku niektórych Wałbrzyszan dla naszego wspólnego otoczenia. Przypominamy,że właściciel,użytkownik wieczysty,zarządca ma obowiązek uprzątnięcia nieczystości z terenu nieruchomości,którą włada.Obowiązek taki wynika z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1997r oraz uchwały Nr LIII/456/10 Rady Miejskiej Gminy Wałbrzych z dnia 24 czerwca 2010r, w sprawie wprowadzenia regulaminu utrzymania czystości i porzadku na terenie Gminy Wałbrzych. W trosce o ład i porządek na terenie miasta, dzielnicowi wałbrzyskiej Straży Miejskiej prowadzą systematyczne kontrole w swoich rejonach,podejmują również interwencje będące reakcją na zgłoszenia przyjmowane od mieszkańców.W przypadku stwierdzenia niewywiązywania się z nałożonych obowiązków,strażnicy stosować będą odpowiednie środki prawne.
NASZ JUBILEUSZ.
2011-03-18
Straż Miejska w Wałbrzychu
15 marca minęło 20 lat od utworzenia Straży Miejskiej w Wałbrzychu. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie wszystkich pracowników z władzami miasta,radnymi i przedstawicielami firm i instytucji,z którymi od wielu lat współpracujemy.Na uroczystości obecni byli także komendanci ze Straży Miejskiej w Szczawnie Zdroju,Boguszowie-Gorcach oraz DzierżoniowaNie zabrakło również twórców wałbrzyskiej straży w osobach: Pana Zygmunta Pali-pierwszego komendanta, Pana Jana Żaka-przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa ówczesnej Rady Miejskiej oraz Pana Andrzeja Niżewskiego-ówczesnego zastępcy Komendanta Rejonowego Policji w Wałbrzychu.W roku 1991 pracę w straży rozpoczynało 25 funkcjonariuszy a do dzisiaj z tej grupy zostało zaledwie 9 osób,które na uroczystości zostały wyróżnione okolicznościowymi pamiątkami.Spotkanie było okazją do podsumowania działalności straży, jak również do wspomnień o początkach jej istnienia w naszym mieście.
WYPALANIE TRAW.
2011-03-07
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wypalanie traw może powodować poważne skutki. W dniu 05.03.2011r w godzinach popołudniowych patrol Straży Miejskiej zauważył palące się trawy w pobliżu ul.Słowiańskiej oraz wiaduktu PKP przy ul.Niepodległości. Osoby znajdujące się w tym rejonie, na widok funkcjonariuszy zbiegły z miejsca zdarzenia co może świadczyć o tym, że były sprawcami podpalenia. Szybkie działania podjęte przez strażników miejskich oraz strażaków PSP zapobiegły zakłóceniom w ruchu drogowym , mogących powstać na skutek nadmiernego zadymienia. PRZYPOMINAMY,ŻE WYPALANIE TRAW JEST NIEZGODNE Z PRZEPISAMI PRZECIWPOŻAROWYMI I PODLEGA KARZE GRZYWNY DO 500ZŁ
UWAGA NA ZNAKI !
2011-02-24
Straż Miejska w Wałbrzychu
Po raz kolejny apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność i uwagę przy parkowaniu samochodów w szczególności w dzielnicy Śródmieście. W tej części miasta trwają remonty kilku ulic a organizacja ruchu zmienia się dynamicznie. Kierowcy nie zwracają uwagi na zmiany oznakowania a tym samym narażają się na odpowiedzialność karną i finansową za popełniane wykroczenia. Ponadto bardzo często pozostawiają samochody w sposób utrudniający ruch lub zagrażający bezpieczeńswtwu innym uczestnikom ruchu drogowego. W takich przypadkach strażnicy są zobowiązani usuwać samochody na parking strzeżony. Przypominamy, iż od kilku dni ulica Sienkiewicza jest drogą o ruchu dwukierunkowym a po obu stronach obowiązuje zakaz zatrzymywania. Niestety oznakowanie to nie jest przestrzegane przez kierowców.
Straż Miejska w Wałbrzychu ogłasza nabór kandydatów na stanowisko APLIKANT
2011-02-22
Straż Miejska w Wałbrzychu ogłasza nabór kandydatów na stanowisko APLIKANT. Szczegóły pod adresem: http://www.bip.strazmiejskawalbrzych.pl/index.php?id=101&p=2
POŻAR NA DZIAŁKACH.
2011-02-17
Straż Miejska w Wałbrzychu
Do groźnego pożaru doszło w godzinach wieczornych w dniu 16 lutego bieżącego roku na terenie ogrodów działkowych "Glinik". Dyżurny Straży Miejskiej, pełniący służbę o godzinie 20:20 odebrał zgłoszenie,iż na terenie ogrodów działkowych przy ul.Mieroszowskiej palą się altany. Natychmiast na miejsce skierowany został zmotoryzowany patrol strażników. W prowadzonej akcji uczestniczyli funkcjonariusze Straży Pożarnej oraz komisariatu IV Policji. Spaleniu uległy trzy altanki. Dochodzenie w sprawie pożaru prowadzi Straż Pożarna i komisariat IV Policji.
PROBLEMY Z PARKOWANIEM.
2011-02-16
Straż Miejska w Wałbrzychu
Stały wzrost ilości pojazdów i ograniczona ilość miejsc postojowych, powodują coraz liczniejsze przypadki rażącego łamania przez kierowców podstawowych zasad bezpieczeństwa w zakresie zatrzymywania i postoju.Dyżurni straży miejskiej odbierają coraz więcej skarg mieszkańców na kierowców, którzy pozostawiają swoje samochody na przejściach dla pieszych,skrzyżowaniach lub w sposób uniemożliwiający wjazd-wyjazd innemu pojazdowi.Takie zachowanie nie może być tolerowane.Dlatego coraz częściej strażnicy korzystają z przysługującego im uprawnienia do usuwania pojazdów.Przepisy prawa o ruchu drogowym nakazują usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela w przypadku: 1)pozostawienia pojazdu w miejscu,gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu; 2)pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową,w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art.8 ust.2; 3)pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego,że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. Apelujemy do kierowców, aby przed zaparkowaniem samochodu upewnili się czy jest on pozostawiony w miejscu do tego przeznaczonym.Koszty usunięcia pojazdu i jego parkowania na parkingu strzeżonym ponosi właściciel.Oprócz tego kierowca jest karany mandatem,którego wysokość w niektórych przypadkach może wynieść 500zł.
FERIE ZIMOWE.
2011-02-15
Straż Miejska w Wałbrzychu
Od wczoraj dla uczniów wałbrzyskich szkół trwają ferie zimowe.Wzorem lat ubiegłych Straż Miejska prowadzi działania prewencyjne mające na celu ochronę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży spędzających ferie w naszym mieście.Strażnicy kontrolują miejsca gdzie najczęściej bawią się dzieci tj.okolice placów zabaw, tereny na których można uprawiać sporty zimowe, parki i boiska szkolne. Patrole zwracają szczególną uwagę na dzieci przebywające bez opieki osób dorosłych w centrum miasta lub w okolicach centrów handlowych.Szczególne zagrożenie stanowią liczne zbiorniki wodne na terenie miasta,które są obecnie zamrożóne.Apelujemy zarówno do osób dorosłych jak i dzieci o nie wykorzystywanie tych miejsc jako lodowisk, gdyż lód w każdej chwili może się załamać a finał zabawy będzie tragiczny.Funkcjonariusze prowadzą również zajęcia edukacyjne z dziećmi, które uczestniczą w zorganizowanych formach wypoczynku.Wiele dzieci spędza ten czas w naszym mieście i dlatego musimy wszyscy zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo.
RAPORT ROCZNY.
2011-02-15
Jak co roku strażnicy podsumowali wyniki pracy za rok ubiegły.Działania prewencyjne stanowią główny element zadań realizowanych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Wałbrzychu.Wykonywane są one samodzielnie, jak również we współpracy z przedstwawicielami innych służb.W roku 2010 podczas wykonywania zadań służbowych ujawniono 16462 wykroczeń.W stosunku do sprawców wykroczeń podjęto następujące działania: -środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia zastosowano wobec 7028 osób, -w 8783 przypadkach, sprawców wykroczeń ukarano karą grzywny w postaci mandatów karnych gotówkowych i kredytowanych, -skierowano 651 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego. Wykonując zadania w zakresie kontroli ruchu drogowego strażnicy zarejestrowali 8020 zdarzeń drogowych związanych z przekroczeniem prędkości,zablokowali 667 pojazdów parkujących niezgodnie z przepisami oraz usunęli z drogi 9 samochodów.Szczegółowe sprawozdanie zostanie teraz przekazane władzom miasta i radnym Rady Miejskiej,którzy ocenią naszą pracę na posiedzeniu Komisji Rodziny i Bezpieczeństwa.
Nocne pożary.
2011-02-04
Straż Miejska w Wałbrzychu
Dzisiejszej nocy w dzielnicy Sobięcin doszło do trzech pożarów w budynkach mieszkalnych przy ulicy 1-go Maja.Pierwsze zdarzenie nastąpiło około godziny 1 w nocy w budynku nr 110.Spaleniu uległ lokal mieszkalny a cztery poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.Niespełna godzinę po tym zdarzeniu dyżurny straży miejskiej otrzymał kolejne zgłoszenie o pożarze lokalu mieszkalnego przy ul.1-Maja 132.W tym pożarze poszkodowana została matka z dwójką dzieci.Zostali oni przewiezieni do szpitala na obserwację.Po niespełna godzinie dyżurny otrzymuje zgłoszenie o trzecim pożarze przy tej samej ulicy, tym razem w budynku nr153.W korytarzu paliła się wersalka,nie było osób poszkodowanych.O tym, czy pomiędzy tymi zdarzeniami istnieje jakiś związek,rozstrzygnie prowadzone przez policję postępowanie wyjaśniające.
Ogrzewalnia dla osób bezdomnych
2011-01-28
Straż Miejska w Wałbrzychu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu na okres zimy uruchomił ogrzewalnię dla osób bezdomnych w Wałbrzychu przy Moniuszki 106. Placówka funkcjonuje codziennie w godzinach od 19.00 do 7.00 i tam znajdą schronienie bezdomni podczas mroźnych nocy. Ostatnio funkcjonariusze Straży Miejskiej do ogrzewalni dowieźli radiowozem mężczyznę będącego po spożyciu alkoholu, który z uwagi na ten fakt nie kwalifikował się do przyjęcia do noclegowni na ulicy Pocztowej. W dniu 27.01.2011r. patrol Straży Miejskiej interweniował na prośbę mieszkańców w budynku ul. Palisadowej 85. Na klatce schodowej patrol zastał 3 osoby bezdomne, dwóch mężczyzn i kobietę. Mężczyźni odmówili skorzystania z jakiejkolwiek pomocy, natomiast kobieta poprosiła o pomoc funkcjonariuszy. Za pośrednictwem dyżurnego Referatu Podzamcze zapewniono jej miejsce w Fundacji Rodziny Tarkowskich w Wałbrzychu.
Nowy taryfikator mandatów.
2011-01-24
Od kilku dni obowiązują nowe wysokości grzywien nakładanych przez strażników w formie mandatów karnych. Nie zmieniły się grzywny dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość i wynoszą one od 50 do 500zł. W praktyce każde przekroczenie prędkości o 10km wiąże się ze wzrostem grzywny o 100zł. Najwyższych mandatów mogą spodziewać się kierowcy nieprawnie zajmujący miejsca postojowe dla osoby niepełnosprawnej.Bez względu na to czy miejsce to oznakowane jest znakiem pionowym D-18 z tabliczką T-29 czy też tylko znakami drogowymi poziomymi P-18 i P-24 albo P-20 i P-24 bez znaku pionowego, wysokość grzywny jest stała i wynosi 500zł. Osoby zakłócające spokój i porządek publiczny mogą być ukarane mandatem od 100 do 500zł, a wprowadzające w błąd strażnika co do swoich danych osobowych od 200 do 500zł. Wysokie grzywny czekają także osoby zaśmiecające miejsca publiczne,sprzedające wyroby tytoniowe niepełnoletnim, nie przestrzegające przepisów p.pożarowych-mandat 500zł.
POMAGAMY BEZPAŃSKIM KOTOM
2011-01-18
Straż Miejska w Wałbrzychu
Opuszczony ogródek działkowy przy torach kolejowych między ulicą Długą a Ogrodową. W nim kilkanaście bezpańskich kotów. Zaniepokojeni mieszkańcy Piaskowej Góry proszą o pomoc Straż Miejską w opiece nad bezdomnymi zwierzętami. Jedynym rozwiązaniem niesprzyjającą, zimową aurą jest wyłapanie kotków i przewiezienie do Schroniska dla Zwierząt. Akcja taka odbywa się 12 stycznia br. z udziałem funkcjonariuszy SM, pracowników schroniska oraz zainteresowanych mieszkańców dzielnicy. W efekcie do schroniska przewieziono 6 bezdomnych kotków. W swoim nowym domu będą miały zapewnioną profesjonalną opiekę i zawsze pełną miskę.
Wzywamy lawetę
2011-01-11
Straż Miejska w Wałbrzychu
Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 15 proszą o pomoc patrol Straży Miejskiej. Bezpieczeństwo dzieci udających się na zajęcia jest zagrożone. Na przejściu dla pieszych, prowadzącym do szkoły, parkuje pojazd osobowy. Funkcjonariusze potwierdzają zgłoszenie. Ustalony właściciel pojazdu nie zamieszkuje w Wałbrzychu. W związku z tym, że pozostawiono pojazd w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch pieszych, a ponadto zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, podjęto decyzję o jego usunięciu. Wezwano pomoc drogową celem zabrania i przewiezienia pojazdu na parking płatny na ul. Ceglanej. W ciągu 20 minut przyjeżdża laweta. W między czasie przy samochodzie pojawia się kierowca. Za popełnione wykroczenie zostaje ukarany mandatem karnym, a oprócz tego musi pokryć koszty przyjazdu lawety.
Nieuczciwa wolontariuszka
2011-01-10
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu wczorajszym podczas XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy funkcjonariusze Straży Miejskiej w Wałbrzychu ujęli w bramie budynku przy ul.Sienkiewicza dwie nieletnie dziewczyny. Jak się okazało jedna z nieletnich była wolontariuszką zbierającą pieniądze na rzecz WOŚP. W toku przeprowadzonych czynności nieletnia wolontariuszka przyznała się do tego, że w bramie w której zatrzymali ją strażnicy dokonywała kradzieży pieniędzy z puszki. Nieuczciwą wolontariuszkę wraz z koleżanką przekazano funkcjonariuszom Komisariatu Policji IV w Wałbrzychu.
Feralny poniedziałek
2011-01-03
Straż Miejska w Wałbrzychu
W poniedziałek zaraz po świętach Bożego Narodzenia do Referatu Straży Miejskiej wpłynęło kilka zgłoszeń w sprawie przemarzniętych oraz martwych zwierząt. I tak przy ulicy Basztowej bezpośrednio przy budynku mieszkalnym leżała wycieńczona, ranna sarna. Wezwany na miejsce lekarz weterynarii był zmuszony uśpić zwierzę. Mieszkaniec ulicy Boya Żeleńskiego wskazał funkcjonariuszom leżącą przy potoku martwą sarnę. Następna interwencja to wycieńczony, niedokarmiony, skulony, leżący przy wsypie śmietnikowym bezpański pies, którego zabrał przybyły na miejsce (podobnie jak w poprzednich przypadkach) pracownik Schroniska dla Zwierząt. Następne zgłoszenie z dzielnicy Szczawienko dotyczyło martwej sarny na terenie ogrodu przydomowego przy ulicy Wrocławskiej. W samo południe patrol Straży Miejskiej udaje się na interwencję na teren Pracowniczych Ogrodów Działkowych ?Podzamcze? w sprawie 3 saren. Jedna leżała na działce z połamanymi kończynami i do niej wezwano lekarza weterynarii. Zwierzę zostało uśpione. Pozostałe 2 martwe sarny z ogrodów także zostały zabrane przez Schronisko dla Zwierząt.
Zwierzęta zimą potrzebują naszej pomocy
2011-01-03
Straż Miejska w Wałbrzychu
Tegoroczna zima wszystkim dała się we znaki, również zwierzętom, a może przede wszystkim właśnie im. W zimowych miesiącach znacznie wzrasta liczba dzikich zwierząt szukających pożywienia w pobliżu domostw i miejskich śmietników. Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo tutaj łatwo zdobyć pożywienie. Zwierzęta wybierają przede wszystkim te domy, których mieszkańcy dokarmiają bezpańskie psy i koty. Dzikie zwierzęta rozgrzebują też śmietniki, skąd wyjadają resztki jedzenia. Jeśli zobaczysz lisa, sarnę lub inne dzikie zwierzę znajdujące się w pobliżu miejsca swego zamieszkania - pierwsze nie wpadaj w panikę. Powiadom o tym straż miejską lub policję.
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
2010-12-30
Straż Miejska w Wałbrzychu
Zakaz używania materiałów pirotechnicznych
2010-12-22
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wojewoda Dolnośląski wydał rozporządzenie zakazujace używania materiałów i wyrobów pirotechnicznych w miejscach lub obiektach publicznych na terenie województwa dolnośląskiego.Zakaz obowiązuje do dnia 27 lutego 2011 roku. Oczywiście w Sylwestra i Nowy Rok zakaz nie obowiązuje i " fajerwerki" mogą być używane. Ale przypominamy, że ich używanie powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat - jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej opiekę. Osoby naruszajace zakaz podlegają karze grzywny.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
2010-12-22
Straż Miejska w Wałbrzychu
Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I NOWEGO ROKU FUNKCJONARIUSZE I PRACOWNICY STRAŻY MIEJSKIEJ W WAŁBRZYCHU SKŁADAJĄ WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM WAŁBRZYCHA ŻYCZENIA RADOSNYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT ORAZ UDANEGO I OBFITUJĄCEGO W SUKCESY NOWEGO ROKU 2011.
"Ze Straża Miejską czuję się bezpieczniej" - konkurs plastyczny
2010-12-16
Straż Miejska w Wałbrzychu
Kolejna, już IX edycja konkursu plastycznego "Ze Strażą Miejską czuję się bezpieczniej" zakończyła się uroczystym wręczeniem nagród dla laureatów. W Sali Witrażowej wałbrzyskiego ratusza zabrali się wszyscy zwycięzcy, ich opiekunowie, lokalne media oraz przedstawiciele Straży Miejskiej w osobie z-cy komendanta Kazimierza Nowaka i Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, który reprezentował kierownik Biura Promocji Artur Wylandowski.
Pomoc bezdomnym
2010-12-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 11.12.2010 patrol straży miejskiej interweniował w budynku przy ulicy Senatorskiej w sprawie zgłoszenia o osobie potrzebującej pomocy, leżącej na korytarzu piwnicznym. Wysłany na miejsce zgłoszenia patrol zastał znanego z wcześniejszych interwencji bezdomnego mężczyznę. Mieszkańcy tego bloku zaopiekowali się nim, przynosząc kanapki i ciepłą herbatę. Osoba ta wielokrotnie odmawiała przyjęcia jakiejkolwiek pomocy, twierdząc, iż zawsze radzi sobie sama. Po długiej rozmowie z mieszkańcami i funkcjonariuszami mężczyzna zdecydował się na przewiezienie go do noclegowni. Chęć przyjęcia mężczyzny wyraził ośrodek Morar-Markot ul. Moniuszki 109. Radiowozem Straży Miejskiej bezdomny został przewieziony do tej placówki, jednak na miejscu odmówiono jego przyjęcia. W tej sytuacji został przewieziony i przyjęty do noclegowni MOPS na ulicy Pocztowej 22, gdzie na miejscu zaoferowano mu kąpiel, czystą odzież, posiłek oraz miejsce do spania.
ZASPA
2010-12-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu wczorajszym funkcjonariusze patrolujący ul. Matejki zauważyli pojazd marki Seat, który w pewnej chwili wjechał w zaspę śnieżną. Strażnicy natychmiast udali się w stronę pojazdu celem udzielenia pomocy kierowcy. Będąc w pobliżu pojazdu ich uwagę zwrócił sposób zachowania się kierowcy. Zataczał się on a powodem tego nie był zalegający śnieg i śliska nawierzchnia. W efekcie przeprowadzonej kontroli okazało się, że kierowca jest nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało, że kierujący Seatem mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Nietrzeźwym kierowcą ?zaopiekowali? się wałbrzyscy policjanci.
Okrutne traktowanie zwierząt.
2010-12-10
Straż Miejska w Wałbrzychu
W ostatnich dniach nasiliły się przypadki świadomego porzucania psów. Psy są wyrzucane przez właścicieli lub opiekunów w różnych miejscach miasta i pozostawiane bez opieki.Oczywiście te zwierzęta są zabierane do schroniska dla zwierząt,ale ich właściciele muszą liczyć się z konsekwencjami takiego okrutnego traktowania.Przypominamy, iż ustawa o ochronie zwierząt uznaje porzucenie zwierzęcia,a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, za znęcanie się nad zwierzęciem i jego okrutne traktowanie.Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.Apelujemy do mieszkańców, aby wszelkie przypadki porzucania zwierząt zgłaszane były do dyżurnego straży miejskiej na nr tel.986
Ujęci na gorącym uczynku.
2010-12-09
W dniu dzisiejszym około godziny 12 strażnicy patrolujący rejon ul.Moniuszki zauważyli trzech mężczyzn, którzy ładowali na samochód konstrukcyjne elementy metalowe.Podjęta interwencja wykazała, iż są to bakierki ochronne z pobliskiej drogi na hałdzie i pochodzą z kradzieży. Sprawcy zostali zatrzymani i wraz z dowodami przestępstwa przewiezieni na komisariat policji. Odpowiedzą przed sądem za kradzież i niszczenie mienia.Ponadto jeden z zatrzymanych mężczyzn był poszukiwany przez sąd listem gończym za wcześniejsze przestępstwa.
Leżący w śniegu
2010-12-07
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu 06.12.2010 dyżurny Referatu Straży Miejskiej na Podzamczu przyjął zgłoszenie telefoniczne o leżącej w śniegu osobie w rejonie skrzyżowania ulic Wieniawskiego z Równoległą. Wysłany na miejsce patrol szybko odnalazł leżącego mężczyznę będącego pod wpływem alkoholu, który uskarżał się na ból nogi i kręgosłupa, był wyziębiony, wymagał fachowej pomocy. Wezwana na miejsce zdarzenia karetka pogotowia ratunkowego zabrała w/w do szpitala przy ulicy Sokołowskiego.
Pada śnieg...
2010-12-07
Straż Miejska w Wałbrzychu
Jak co roku w okresie jesienno-zimowym przypominamy o obowiązkach związanych z utrzymaniem czystości na częściach nieruchomości przeznaczonych do użytku publicznego. Obowiązki te określają: Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13.09.1996 (Dz.U.05.236.2008 ze zm)Uchwała NR LIII/456/10 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 24 czerwca 2010r w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymywania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych. Właściciel nieruchomości, współwłaściciel, użytkownik wieczysty, zarządca oraz na inny podmiot, który nią włada ma obowiązek niezwłocznego uprzątnięcia błota,śniegu,lodu z powierzchni nieruchomości. W szczególności z chodników,jezdni,przystanków, przejść,bram.Przez niezwłoczne usunięcie błota,śniegu,lodu i innych zanieczyszczeń należy rozumieć usunięcie ich w dniu powstania.Uprzątnięcie błota,śniegu,lodu i innych zanieczyszczeń nie może powodować szkód w mieniu osób trzecich.Należy również usuwać sople i zwały śniegu z dachu budynku niezwłocznie po ich pojawieniu się, w szczególności w miejscach nad wejściami i wyjściami z nieruchomości, bramami oraz przejściami w sąsiedztwie ciągów komunikacyjnych. Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.Z zastrzeżeniem, że chodnik położony jest bezpośrednio przy granicy nieruchomości i nie jest na nim dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Osoba, która nie wykonuje obowiązków określonych w art.5 ust.1 ustawy oraz Regulaminie, podlega karze grzywny.
Czas na usuwanie plakatów wyborczych.
2010-12-07
W trosce o estetykę i porządek w mieście, Straż Miejska przypomina: Art.71 ordynacji wyborczej stanowi,że: "ust.5.Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów. ust6.Wójt(burmistrz,prezydent miasta)postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego w terminie, o którym mowa w ust.5.Koszty usunięcia ponoszą obowiązani" ustawa z dnia 16 lipca 1998r Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U.z 2010r.Nr176,poz.1190) Art.199a[Odpowiedzialność za umieszczanie plakatów bez zezwolenia] 1)pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego, który w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunie plakatów i haseł wyborczych oraz urządeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej, podlega karze grzywny.
Nie bądź obojętny-informuj o osobach bezdomnych.
2010-12-07
Straż Miejska w Wałbrzychu
Zima to trudny okres dla bezdomnych, którzy koczują w pustostanach,altanach,piwnicach lub śpią na ławkach. Wałbrzyscy strażnicy miejscy kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać wieczorem i nocą osoby bezdomne.Funkcjonariusze czekają też na informacje o pobycie osób bezdomnych.Każde zgłoszenie przyśpiesza czas interwencji i może bezdomnemu uratować życie. W Wałbrzychu działa noclegownia.Trzeba w niej jednak przestrzegać pewnych zasad.Dlatego wielu bezdomnych nie korzysta z pomocy instytucji tylko na własną rękę szuka sobie jakiegoś schronienia.Funkcjonariusze dobrze znają miejsca, gdzie najczęściej koczują bezdomni.Kontrolują pustostany,dworce,altany na ogrodach działkowych i proponują pomoc bezdomnym, w tym dowiezienie do noclegowni.Strażnicy pouczają również o zagrożeniach związanych z nieumiejętnym obchodzeniem się z ogniem, który wykorzystywany jest do ogrzewania pustostanów. Straż Miejska apeluje. Każdy sygnał o osobie bezdomnej może uratować jej życie. Na sygnały o osobach bezdomnych czeka dyżurny Straży Miejskiej pod nr telefonów:986, 746655200,746647238. Każde zgłoszenie może uratować bezdomnego przed poważnym wyziębieniem lub zamarznięciem.
"Żółta kartka dla brudasa"
2010-07-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
Za kilka dni zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych. Nowy regulamin wprowadza szereg zmian.Do najistotniejszych należy zaliczyć: -obowiązek selektywnego zbierania i odbierania następujących odpadów komunalnych: 1.szkło białe i kolorowe, tworzywa sztuczne, papier i makulatura, metale, opakowania wielomateriałowe, 2.odpady biodegradowalne, 3.odpady wielkogabarytowe, 4.odpady budowlane, 5.zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, 6.odpady niebezpieczne, w tym przeterminowane leki. -zakaz mycia na terenie Wałbrzycha samochodów, poza myjniami. Właściciel nieruchomości może jednak myć samochód na terenie swojej posesji pod warunkiem, że wodę z mycia samochodu, czyli ścieki odprowadzać będzie do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego, tzw.szamba. -zakaz naprawy samochodów, poza warsztatami samochodowymi.Wyjątkiem jest jednak sytuacja awaryjna-dopuszczalne jest wykonanie prac mających na celu uruchomienie pojazdu lub kontynuowanie bazpiecznej podróży np.konieczność wymiany koła, świec zapłonowych. Ten restrykcyjny zakaz jest wynikiem coraz powszechniejszego zjawiska powstawwania tzw."dzikich wysypisk" odpadów pochodzących z napraw samochodów,dokonywanych "na własną rękę". Zmienione zostały również przepisy dotyczące trzymania zwierząt domowych w szczególności psów. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych nakłada na opiekunów psów m.in.obowiązek sprzątania po nich nieczystości pozostawianych podczas codziennych spacerów na trawnikach, chodnikach, drogach... *właściciel psa oraz innych zwierząt domowych obowiązany jest do zachowania należytych środków ostrożności przy ich trzymaniu, a szczególnie do: -utrzymania zwierzęcia w taki sposób, aby nie stanowiło ono uciążliwości dla otoczenia takich jak hałas,odór,zanieczyszczenia oraz nie stwarzało zagrożenia sanitarnego,zagrożenia dla bezpieczeństwa i szkód, -zapewnienia pełnego nadzoru nad zwierzęciem -prowadzenia psa w miejscach publicznych na smyczy i w kagańcu(w przypadku psów ras agresywnych,mieszańców tych ras oraz psów zachowujących się agresywnie wobec ludzi i wierząt). -zaopatrzenia psa w identyfikator pozwalający na ustalenie właściciela psa. Przez najbliższe dni strażnicy będą prowadzili akcję informacyjną o nowych przepisach.Każdy mieszkaniec, który nie będzie stosował się do nowych obowiązków będzie pouczany i zamiast mandatu otrzyma od strażnika "żółtą kartkę", gdzie będą szczegółowo opisane nowe obowiązki.
Akcja pies "Ernestyna"
2010-05-28
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu dzisiejszym strażnicy przeprowadzili nietypową akcje ratunkową. do dyżurnego straży wpłynęło anonimowe zgłoszenie z treści którego wynikało, iż w nieczynnej sztolni pokopalnianej przebywa pies, który nie może się wydostać. Skierowany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Dostęp do sztolni był trudny a wszystkie okoliczności wskazywały na to, iż psa ktoś celowo tam podrzucił. Bez pomocy człowieka nie wyszedłby na zewnątrz. Strażnicy weszli do sztolni przez wybity w murze otwór i po kilku minutach pies był oswobodzony. Niestety nie udało się ustalić kto jest jego opiekunem i pies trafił do schroniska dla zwierząt.
Wiosenne porządki.
2010-03-19
Straż Miejska w Wałbrzychu
Jak co roku po zimie nadszedł czas na rozpoczęcie wiosennych porządków.Śnieg stopniał i pokazały się śmieci zalegające na ulicach, chodnikach, placach i skwerach.W najbliższych dniach strażnicy zintensyfikują kontrole w zakresie realizacji przez właścicieli nieruchomości obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych. Jeżeli nasze przypomnienia i polecenia okażą się za mało mobilizujące dla zarządcy, wówczas będziemy zmuszeni zastosować przysługujące nam środki prawne. Po raz kolejny przypominamy o obowiązku sprzątania po swoich psach.Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenia Gminy Wałbrzych osoby utrzymujące zwierzęta domowe, zobowiązane są do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzę.
Moje Wirtualne Miasto
2010-01-19
"Przypominamy o częstym odśnieżaniu."
2010-01-12
Straż Miejska w Wałbrzychu
W związku z obfitymi opadami śniegu, Straż Miejska ponownie apeluje do właścicieli, zarządców i administratorów nieruchomości o częste odśnieżanie chodników ze śniegu i lodu. Stałe opady śniegu powodują, iż odśnieżony chodnik po kilkudziesięciu minutach znowu jest zasypany.Straż Miejska przypomina osobom odpowiedzialnym za utrzymanie przystanków komunikacyjnych oraz przejść dla pieszych o stałym odśnieżaniu ze śniegu i usuwaniu lodu.Obowiązki odśnieżania wynikają z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych.Straż Miejska w Wałbrzychu ostrzega mieszkańców miasta i gości przed skutkami zimy.Należy uważać na oblodzonych chodnikach, uważać na zwisające sople lodu i nawisy śniegu z rynien i dachów.
Obowiązek odśnieżania.
2010-01-05
Straż Miejska przypomina właścicielom nieruchomości, administratorom i zarządcom o obowiązkach wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych. Zgodnie z ustawą właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:"uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości".Zgodnie z przepisami właściciele powinni usuwać również "nawisy śniegu z dachów oraz sople lodu z okapów, rynien i innych części elewacji budynku". Za niezastosowanie się do przepisów i nieuprzątnięcie z chodników położonych wzdłuż nieruchomości śniegu czy lodu zgodnie z obowiązującym taryfikatorem można otrzymać mandat w wysokości 100zł.Wszystkie skargi związane z odśnieżaniem przyjmuje dyżurny Straży Miejskiej pod numerem 986 lub 74 6655200,74 6647238.
Akcja "Znicz"
2009-10-26
Straż Miejska w Wałbrzychu
Zbliża się 1 Listopada dzień "Wszystkich Świętych". Jak co roku strażnicy już od kilku dni nasilili działania kontrolne w rejonie wszystkich cmentarzy na terenie miasta. Jednak najistotniejsze będzie zapewnienie należytego ładu i porządku w dniu "Wszystkich Świętych".Aby mieszkańcy mogli bezpiecznie odwiedzać groby swoich bliskich zmobilizowane zostały wszystkie siły i środki.Strażnicy wspólnie z policjantami będą kierowali ruchem pojazdów przy cmentarzach.Aby usprawnić naszą pracę apelujemy do wszystkich kierowców o zapoznanie się ze zmianami w organizacji ruchu, jakie obowiązywały będą już od 30 października.Zmiany dotyczą głównie ograniczeń w zatrzymywaniu i postoju pojazdów w rejonach cmentarzy oraz całkowitym wyłączeniu niektórych dróg z ruchu pojazdów.Jednak nawet najlepiej zorganizowana prewencja nie zastąpi w tym dniu zdrowego rozsądku.Dlatego jak co roku apelujemy do kierowców o pozostawianie swoich pojazdów w miejscach na ten cel wyznaczonych, nie utrudnianie dojazdów do cmentarzy dla służb ratowniczych i autobusów komunikacji publicznej oraz korzystanie w tym dniu z komunikacji zbiorowej.
Akcja "pies"
2009-10-08
Straż Miejska w Wałbrzychu
W dniu wczorajszym strażnicy Straży Miejskiej przy czynnym współudziale kolegów straży pożarnej przeprowadzili nietypową akcję ratowniczą. Około godziny 13.00 dyżurny straży miejskiej otrzymał zgłoszenie od mieszkańca o uwięzionym na półce skalnej psie. Skierowany na miejsce patrol potwierdził zgłoszenie. Na stromym zboczu góry na wysokości ok. 10 m od ziemi na półce skalnej był uwięziony pies, który najprawdopodobniej spadając ze zbocza góry zatrzymał się na tym występie skalnym. Uwolnienie psa wymagało użycia specjalistycznego sprzętu. Tu z pomocą przyszli koledzy ze straży pożarnej, którzy po kilkunastominutowej akcji sprowadzili psa na zimię. Pies cały i zdrowy trafił do schroniska dla zwierząt gdzie oczekuje na swojego właściciela.
Ruszają dodatkowe patrole policji i straży miejskiej
2009-07-31
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wzorem lat ubiegłych w okresie letnim wałbrzyskie ulice monitorować będą wspólne patrole straży miejskiej i policji. Pierwsze pojawią się już w najbliższy weekend.
Kontrole akwenów wodnych
2009-07-24
Straż Miejska w Wałbrzychu
W ostatnich dniach znacznie wzrosły temperatury i pogoda zachęca do wypoczynku nad wodą. Straż Miejska prowadzi systematyczne kontrole akwenów wodnych na terenie miasta Wałbrzycha. Funkcjonariusze odwiedzają jedyne w mieście kąpielisko strzeżone w dzielnicy Rusinowa jak również te gdzie teoretycznie kąpiel jest zakazana. Strażnicy pouczali osoby, które zażywały kąpieli wodnej w miejscach zabronionych i uczulali, że pływanie w miejscach, które nie są strzeżone przez ratowników, może prowadzić do utonięcia. Ponadto kontakt z wodą z tych zbiorników może skutkować różnorakimi chorobami.
Bezpieczne wakacje
2009-07-10
Straż Miejska w Wałbrzychu
Straż Miejska apeluje do rodziców i opiekunów. W czasie wakacji zwracajmy większą uwagę na to, co robią nasze dzieci czy podopieczni. W dniu wczorajszym zmotoryzowany patrol Straży Miejskiej przejeżdżając jedną z głównych ulic na terenie dzielnicy Piaskowa Góra zatrzymał małą dziewczynkę jadącą rowerkiem "pod prąd". W czasie rozmowy dziewczynka przyznała, że ma cztery lata i bardzo często wychodzi sama na ulicę. Dziecko zostało przewiezione do miejsca zamieszkania i przekazane pod opiekę matki. Rodzice ponieśli konsekwencje finansowe za pozostawienie małoletniego na drodze publicznej bez opieki.
Cudem uratowany
2009-07-06
Straż Miejska w Wałbrzychu
W ubiegłą sobotę w godzinach rannych dyżurny Straży Miejskiej otrzymał od mieszkańca nietypowe, telefoniczne zgłoszenie. Z jego treści wynikało, iż z zamkniętego kratą burzową kanału kanalizacji deszczowej przy ul. Mickiewicza dochodzą odgłosy szczekania i ujadania najprawdopodobniej psa. Przybyły na wskazane miejsce patrol straży potwierdził informacje przekazane przez zgłaszającego. Wstępne oględziny kanału nie wskazywały na to, że może być tam jakieś zwierze. Krata zamykająca kanał była solidnie zamocowana a strażnicy musieli włożyć wiele energii, aby ją usnąć. Po otwarciu kanału ze zdumieniem stwierdzili, że w głębi leży wycieńczony, zabrudzony szlamem pies. Strażnikom po kilku próbach udało się go wydobyć. Pies trafił do schroniska dla zwierząt. Tajemnicą pozostają okoliczności, w jakich znalazł się on w kanale burzowym.
Kontrole na biedaszybach
2009-05-18
Straż Miejska w Wałbrzychu
W minionych tygodniach do naszej jednostki wpływały niepokące informacje o nowych wyrobiskach, z których nielegalnie pozyskiwany jest węgiel.Sprawdzenia poczynione przez stażników częściowo potwierdziły te informacje. Z uwagi na wystepujące zagrożenia, szczególnie w rejonie szkoły przy ul. Struga, rejon tzw. Mauzoleum został objęty wzmożonymi kontrolami. W ciągu ostatnich kilku dni strażnicy uniemożliwili wywóz stamtąd kilku ton nielegalnie wydobytego węgla. Mundurowi zabezpieczyli również sprzęt znaleziony przy wyrobiskach. Kontrole będą kontynuowane.
Pielgrzymka młodzieży pod Krzyż Milenijny
2009-05-14
Straż Miejska w Wałbrzychu
W środę 13 maja odbyła się zaległa pielgrzymka młodzieży pod Krzyż Milenijny na Chełmcu. Udział w niej wzięło około 500 uczniów z wałbrzyskich szkół oraz mieszkańców naszego miasta. Czynny udział wzięli w niej również strażnicy Straży Miejskiej w Wałbrzychu. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz pracownikami GOPR zabezpieczali ład i porządek oraz udzielali pomocy uczestnikom pielgrzymki.
Strażnicy ujęli sprawcę kradzieży.
2009-05-12
Patrol straży miejskiej w dniu 11 maja około godziny 11.40 dokonał zatrzymania sprawcy kradzieży drewna pochodzącego z nielegalnej wycinki. Zdarzenie miało miejsce na terenie lasów komunalnych przy ul. Jagiełły. Zatrzymany mężczyzna usiłował wywieść skradzione drewno samochodem ciężarowym. Skuteczna interwencja strażników zapobiegła kradzieży i uszczupleniu majątku lasów komunalnych o kilkaset złotych. Sprawca kradzieży odpowie za swój czyn przed Sądem.
Patrol konny w akcji
2009-04-30
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wzorem lat ubiegłych w okresie letnim strażnicy, konno będą patrolować tereny Książańskiego Parku Krajobrazowego. Patrole konne straży miejskiej po raz pierwszy w tym roku rozpoczną pracę w czasie rozpoczynającego się 1 maja XXI Festiwalu Kwiatów i Sztuki. W okresie letnim patrole konne będą atrakcją turystyczną Książa a strażnicy dbać będą o bezpieczeństwo turystów, którzy coraz liczniej przyjeżdżają zwiedzać zamek Książ i jego okolice. Strażnik na koniu dotrze tam, gdzie nie może wjechać samochód. Służba patroli straży konnej polega przede wszystkim na patrolowaniu terenów zielonych, parków, przywracaniu ładu i porządku oraz zabezpieczaniem wszelkich imprez o charakterze masowym. W Polsce patrole konne policji lub straży miejskiej działają w kilkunastu miastach.
Co wolno w lany poniedziałek.
2009-04-06
Straż Miejska w Wałbrzychu
Zbliża się Wielkanoc. W lany poniedziałek, o ile dopisze pogoda, większość z nas tradycyjnie będzie kropić się wodą. Niejednokrotnie przyjemny zwyczaj przeradza się jednak w polewanie. I to czasem nieprzyjemne. Na ulice z pewnością wyjdzie wałbrzyska młodzież by polać wodą innych. Będą też strażnicy miejscy.

Nocna Interwencja
2009-03-24
Straż Miejska w Wałbrzychu
W nocy z soboty na niedzielę złodzieje włamali się do sklepu odzieżowego przy ul. Rynek 14. Zdarzenie to zaobserwował strażnik obsługujący kamery monitoringu miejskiego. Skierowany patrol Straży Miejskiej podjął próbę pościgu za rabusiami. Wprawdzie sprawcy nie zostali schwytani, ale strażnikom udało się odzyskać porzucony łup, który już trafił do właściciela . Zarejestrowane przez kamery wizerunki trzech sprawców są znane a dalsze czynności prowadzą policjanci.
Wiosenne porządki
2009-03-19
Straż Miejska w Wałbrzychu
Rozpoczęła się akcja "Wiosenne porządki" mająca na celu posprzątanie miasta po okresie zimowym.

< Do końca miesiąca marca strażnicy będą kontrolowali stan czystości i porządków na terenie miasta. W tym czasie wszyscy właściciele i zarządcy terenów będą informowani o stwierdzonych uchybieniach oraz pouczani o obowiązkach dotyczących utrzymania czystości.

< Od kwietnia natomiast wszystkich uchylających się od tego obowiązku karać będą mandatami.

Strażnicy podsumowali wyniki pracy za rok 2008
2009-03-05
Straż Miejska w Wałbrzychu
Ponad 16000 razy interweniowali strażnicy w roku ubiegłym. I tak w porównaniu do roku 2007 przeprowadzili łącznie o 2993 więcej interwencji związanych z popełnionymi wykroczeniami. Wzrost dotyczył między innymi:

< - mandatów karnych - 1997,

< - wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego - 182

< - pouczeń - 814

ZIMOWE KONTROLE
2009-02-18
Straż Miejska w Wałbrzychu
Straż Miejska przypomina właścicielom nieruchomości o obowiązkach usuwania z chodników śniegu i lodu. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Zgodnie z regulaminem właściciele powinni usuwać również nawisy śniegu z dachów oraz sopli lodu z okapów, rynien i innych części elewacji budynku. Za niezastosowanie się do przepisów i nieuprzątnięcie z chodników położonych wzdłuż nieruchomości śniegu czy lodu można otrzymać mandat w wyskości 100 zł. Wszystkie skargi związane z odśnieżaniem przyjmuje dyżurny Straży Miejskiej pod numerem 986 lub 074 66-55-200 oraz 074 664-72-38
ZOSTAŃ STRAŻNIKIEM
2009-02-18
Straż Miejska w Wałbrzychu
Straż Miejska prowadzi nabór do pracy na stanowisko strażnika. Sczegóły dotyczące naboru na naszej stronie internetowej BIP - Nabór na wolne stanowiska pracy.
Uwaga !!! Wielki Brat patrzy !!!
2008-06-25
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wybita szyba wystawowa, zniszczone lusterko w samochodzie, uszkodzone żaluzje antywłamaniowe, to efekt spaceru trzech młodych mężczyzn ulicą Sienkiewicza w Wałbrzychu. Wandalizm, bezmyślność i głupota, tylko tak można scharakteryzować zachowanie Pawła W. (lat 16), Roberta K. (lat 18) oraz Michała R (lat 17).
Właściciel poszukiwany.
2008-06-25
Straż Miejska w Wałbrzychu
Pies jest bez wątpienia najlepszym przyjacielem człowieka. Czy aby przyjaźń ta jest zawsze obustronna? Chyba nie, skoro wałbrzyskie schronisko dla zwierząt jest przepełniona, a na ulicach Wałbrzycha można spotkać dziesiątki psów pozbawionych jakiejkolwiek opieki.
Wagarowicz poszukiwany.
2008-06-05
Straż Miejska w Wałbrzychu
Słońce i bezchmurne niebo sprawiają, iż chętnie spędzamy czas na wolnym powietrzu. I nic w tym złego, chyba że w tym właśnie czasie powinniśmy przebywać na zajęciach w szkole. Pomimo, że koniec roku szkolnego już bliski, patrole szkolne Straży Miejskiej w Wałbrzychu mają pełne ręce roboty.
Strażnicy dzieciom.
2008-06-03
Straż Miejska w Wałbrzychu
Festyn zorganizowany z Okazji Dnia Dziecka w ramach obchodów Dni Podzamcza nie mógł odbyć się bez udziału wałbrzyskich strażników, którzy nie tylko zabezpieczali porządek na tej imprezie ale również przygotowali dla dzieci wiele niespodzianek.
Sprawca poszukiwany.
2008-05-29
Straż Miejska w Wałbrzychu
Problem nielegalnych wysypisk śmieci na terenie naszego miasta nie jest niczym nowym. Śmietniska pojawiają się w różnych miejscach. Zazwyczaj są to lasy, skwery, podwórza, miejsca ustronne, gdzie można niezauważonym podrzucić różnego rodzaju nieczystości. Niestety, okazuje się, iż bezmyślność a wręcz głupota ludzka nie zna granic. Tuż przed Świętem Bożego Ciała w Wałbrzychu przy ul.Bolesława Chrobrego, przy głównej arterii komunikacyjnej naszego miasta, nieznany sprawca wyrzucił dużą ilość nieczystości.
Uważaj gdzie parkujesz !!!
2008-05-29
Straż Miejska w Wałbrzychu
Huraganowe wiatry, gwałtowne ulewy coraz częściej dają się we znaki mieszkańcom Wałbrzycha. Skutkami tych zjawisk atmosferycznych są uszkodzone dachy, połamane drzewa, podtopione budynki. Często dochodzi również do przypadków pękania konarów drzew, które niezauważone wiszą zagrażając naszemu bezpieczeństwu. Przekonali się o tym mieszkańcy ulicy Palisadowej, którzy 22 maja br. nie mogli wyjechać samochodami z parkingu.
Strażnicy w -Jedyneczce-
2008-05-15
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wychowankowie wałbrzyskiego przedszkola -Jedyneczka- spotkali się 14 maja tego roku z Inspektorem KRUKIEM z Komendy Straży Miejskiej w Wałbrzychu. Spotkanie przeprowadzono pod hasłem -Bądź ostrożny-.
Bestialstwo czy głupota ?
2008-02-29
Straż Miejska w Wałbrzychu
Około południa w dniu 23 lutego 2008 roku dyżurny Straży Miejskiej w Wałbrzychu otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Wałbrzycha, dotyczące 8 szczeniąt porzuconych na poboczu ulicy Orkana. Skierowany na miejsce patrol znalazł szczenięta, które trafiły do schroniska dla zwierząt. Niestety nie udało się ustalić sprawcy tego czynu.
Uwaga na prędkość !!!
2008-01-21
Straż Miejska w Wałbrzychu
Straż Miejska w Wałbrzychu sprawdza z jaką prędkością poruszają się samochody po ulicach naszego miasta. Niestety kontrole przeprowadzone przy użyciu monitora prędkości dowodzą, iż nawet na jezdniach przez które przechodzą dzieci i młodzież w drodze do szkoły kierowcy nie zdejmują nogi z gazu.
Konkurs plastyczny rozstrzygnięty !!!
2007-12-11
Straż Miejska w Wałbrzychu
Już po raz szósty rozstrzygnięto konkursu plastyczny Straży Miejskiej w Wałbrzychu zatytułowany Na Ciebie mogę liczyć. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat zakresu działań Straży Miejskiej, sposobów bezpiecznego, samodzielnego funkcjonowania w naszym mieście oraz propagowanie wizerunku strażnika, przyjaciela dzieci. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z klas I, II i III oraz przyszkolnych oddziałów 0.
Zostań strażnikiem miejskim !!!
2007-10-24
Straż Miejska w Wałbrzychu
Straż Miejska w Wałbrzychu prowadzi nabór kandydatów na strażników. Gwarantujemy ciekawą pracę w miłej koleżeńskiej atmosferze, atrakcyjne wynagrodzenie oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Aby zostać strażnikiem należy spełnić następujące kryteria obowiązkowe:
2007-10-15
O włos od tragedii.
2007-10-02
Straż Miejska w Wałbrzychu
Sobotni poranek 29 września 2007 roku dla mieszkańców kamienicy przy ul.Strzegomskiej 6 w Wałbrzychu niczym nie zwiastował dramatycznych wydarzeń jakie miały się rozegrać w tym budynku. Tuż po godzinie 9.00 mieszkańcy zajęci codziennymi sprawami z przerażeniem usłyszeli, a potem zobaczyli, jak fragment ich kamienicy zawala się wraz z nie użytkowaną od wielu lat, przyległa halą. Przybyłe ma miejsce służby ratownicze natychmiast przystąpiły do przeszukiwania ruin. W działaniach tych wykorzystano również psa, wyszkolonego do poszukiwania osób w zawalonych budynkach. Choć oglądając zawalony budynek wydaje się to nieprawdopodobne, nikt z lokatorów nie doznał żadnych obrażeń. Wszyscy mieszkańcy zostali bezpiecznie ewakuowani.
EKO ? śmietniska
2007-09-10
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wrocławska firma, której nazwa powinna kojarzyć się z ekologią, gdyż rozpoczyna się od słowa EKO, podrzuciła Wałbrzyszanom prawdziwe kukułcze jajo. Firma to na swej stronie internetowej zapewnia , że celem prowadzonej przez nią działalności jest zrekultywowanie nieczynnego składowiska żużla i popiołów po byłej Elektrociepłowni "Victoria" w Wałbrzychu lub przekazywania wyselekcjonowanych odpadów do stosownego innego zagospodarowania przez uprawnione podmioty?. Na stronie tej możemy również przeczytać, że firma świadczy usługi związane z odzyskiem i zbiórką odpadów innych niż niebezpieczne. Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Już w 2006 roku na składowisku odpadów tej firmy, zlokalizowanym w dzielnicy Gaj, Straż Miejska zatrzymała dwa TIRY, które przywiozły odpady z Niemiec.
Dzienniczki ucznia 2007
2007-08-10
Straż Miejska w Wałbrzychu
Wraz z pierwszym dzwonkiem w szkołach pojawią się patrole Straży Miejskiej. Strażnicy wraz ze "stopkami" zadbają o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Najmłodsi uczniowie (klasy I-III) otrzymają od Straży Miejskiej w Wałbrzychu ZOO-dzienniczki. Broszura ta zawiera oprócz dzienniczka ucznia wiele ciekawych informacji. Materiały edukacyjne do dzienniczka przygotowali wałbrzyscy nauczyciele.
Szybko i skutecznie.
2007-08-10
Straż Miejska w Wałbrzychu
Park im.J.Sobieskiego zlokalizowany niemal w samym centrum Wałbrzycha jest miejscem chętnie wykorzystywanym przez mieszkańców miasta do wypoczynku. Patrole Straży Miejskiej regularnie kontrolują park pod kątem przestrzegania ładu i porządku. Okazuje się jednak, że nie tylko strażnicy dbają o bezpieczeństwo w parku. W dniu 7 lipca tego roku Straż Miejska otrzymała informację od mieszkanki Wałbrzycha o podejrzanych osobach w rejonie polany zlokalizowanej od strony ulicy Lotników.
Placówka "Podzamcze"
2007-06-27
Straż Miejska w Wałbrzychu
Już pięć miesięcy funkcjonuje placówka Straży Miejskiej w dzielnicy Podzamcze. Pierwsze miesiące działania tej placówki dowiodły, iż była ona niezwykle potrzebna. Każdego dnia do placówki zgłaszają się mieszkańcy prosząc o pomoc w rozwiązaniu ich problemów. Zgłaszane interwencje zazwyczaj dotyczą spraw o charakterze administracyjno - porządkowym. Mieszkańcy skarżą się też na nieprawidłowo parkujące pojazdy, niszczenie terenów zielonych, dewastację klatek schodowych, zakłócanie spokoju...
Patrole rowerowe
2007-06-26
Straż Miejska w Wałbrzychu
Straż Miejska w Wałbrzychu uruchomiła drugi patrol rowerowy. Do tej pory patrol ten można było spotkać jedynie w rejonie Podzamcza, Piaskowej Góry, Szczawienka oraz Książa. Duża mobilność oraz skuteczność działania patrolu rowerowego przyczyniły się do rozpoczęcia pracy strażników w drugim patrolu. Będzie on działał w pozostałych dzielnicach miasta a szczególną kontrolą objęte zostaną parki, place zabaw dla dzieci, okolice zbiorników wodnych.
2007-06-22
Straż Miejska w Wałbrzychu
0000-00-00
Realizacja:  
Straż Miejska w Wałbrzychu Straż Miejska w Wałbrzychu